Categories


Authors

PROSteel 2014 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması

PROSteel 2014 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması

1380709_568273096579809_757953741_n.jpg

Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann tarafından düzenlenen PROSteel 2014 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması’na başvurular başlıyor. Yarışmada tüm kategorilerde ödül miktarları arttırıldı. 1’incilik ödülünün 8 bin, Borusan Mannesmann Özel Ödülü’nün ise 7 bin 500 lira olacağı bu yılki yarışmanın konusu “Afet Konutları Çelik Sistem Tasarımı” olarak belirlendi.

 

Ana sponsorluğunu Borusan Mannesmann’ın yaptığı PROSteel 2014 Çelik Yapı Tasarımı Öğrenci Yarışması'na başvurular başladı. Türk Yapısal Çelik Derneği ve Borusan Mannesmann tarafından bu yıl 14'üncüsü düzenlenen yarışmanın organizasyonu Yapı-Endüstri Merkezi (YEM) tarafından yapılıyor. Öğrencilerin çelik malzemeyle yaratıcı çözümler geliştirerek, çelik yapı tasarımı ve uygulamaları konusunda deneyim kazanmalarına destek olmayı ve bir yandan da Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin birlikte çalışmalarını teşvik etmeyi amaçlayan yarışmaya talep her geçen gün artıyor.

 

Konusu bu yıl “Afet Konutları Çelik Sistem Tasarımı” olarak belirlenen yarışmaya katılan ekiplerde en az bir mimarlık ve bir inşaat mühendisliği bölümü öğrencisi olması gerekiyor, ekipler en fazla 5 kişiden oluşabiliyor. Son başvuru tarihi 28 Mart 2014 olan yarışmada projelerin en geç 8 Nisan 2014 Salı günü saat 17:00’a kadar Yapı-Endüstri Merkezi'ne teslim edilmesi gerekiyor. Öğrencilerin danışman olarak öğretim üyelerinden destek alabilecekleri yarışmaya başvurular bu sene de Borusan Mannesmann Facebook sayfasından yapılacak.Kayıt bölümünü tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

 

PROSteel 2014’te bu sene farklı alanlardan önemli isimleri buluşturan bir jüri yer alacak. Prof. Dr. Yüksek Mühendis Mimar Hasan Şener’in Başkan olduğu jüri; Prof. Dr. Yüksek İnşaat Mühendisi Nesrin Yardımcı, Yüksek Mühendis Mimar Yaşar Marulyalı, Dr. Yüksek İnşaat Mühendisi Selçuk İz, Yüksek Mimar Kerem Erginoğlu, Prof. Dr. Yüksek Mimar Celal Abdi Güzer, Prof. Dr. Yüksek Mimar Ayhan Usta’dan oluşuyor.

 

PROSteel 2014 Yarışması’nda bu sene rekor ödüller veriliyor. Birinci olacak ekibe 8 bin TL, ikinci ekibe 5 bin TL, üçüncü ekibe ise 3 bin 500 TL para ödülü verilecek. Bunun yanı sıra, tasarımlarında ağırlıklı olarak Borusan Mannesmann ürünleri kullanan ekiplerden biri 7 bin 500 TL tutarında Borusan Mannesmann Özel Ödülü’nün sahibi olacak. Ayrıca toplam 5 gruba da 5 bin TL değerinde Mansiyon ve Teşvik ödülü verilecek.

 

Yarışmanın sonuçları 18 Nisan Cuma 2014 tarihinde www.prosteel.orgwww.tucsa.org web sitelerinde ve Borusan Mannesmann Facebook sayfasında açıklanacak. https://www.facebook.com/BorusanMannesmannBoru

KATILIM KOŞULLARI

Türkiye ve KKTC Üniversitelerinden ve/veya denk okullarından sadece Mimarlık ve İnşaat Mühendisliği bölümlerinde lisans öğrenimi gören öğrenciler yarışmaya takım halinde katılabilirler.  (Lisans üstü öğrenim gören öğrenciler yarışmaya katılamazlar)

- Takım üyelerinin, öğrencilik durumlarını, bağlı bulundukları yüksek öğrenim kurumundan alacakları belge ile kanıtlamaları gerekmektedir.

- Yarışmaya katılacak takım en az bir mimarlık ve bir inşaat mühendisliği bölümü öğrencisinden oluşmalıdır. Takımlar en çok 5 öğrenciden oluşur.

- Her yarışma takımı, herhangi bir Türkiye ve KKTC üniversitesinin bir mimarlık ve bir inşaat mühendisliği fakültesi öğretim elemanından danışmanlık alabilirler. Bir takımın en fazla biri mimarlık biri de inşaat mühendisliği fakültelerinden olmak üzere iki öğretim elemanı danışmanı olabilir. Danışman öğretim elemanının ismi proje takımıyla beraber birlikte “Danışman Öğretim Elemanı” şeklinde belirtilir.

-Bir öğrenci yalnız bir takımda yarışmaya katılabilir.

 

- Her takım yarışmaya yalnızca bir proje ile katılabilir. Yarışmaya katılacak projenin taşıyıcı sistemi çelik olmalıdır. Yarışmaya sunulan proje daha önce Çelik Yapı Öğrenci Yarışmaları’na katılmamış olmalıdır.

- Yarışmaya katılım ücretsizdir.

- Kayıt İçin Son Başvuru Tarihi’ne kadar (28 Mart 2014) Başvuru Formu'nu göndermeyen takım yarışmaya katılamaz. Yarışma başvuruları Borusan Mannesmann Facebook sayfasından yapılacaktır. Kayıt bölümünü tıklayarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.

- Yarışmacılar son soru sorma tarihine kadar yarışmaya ilişkin sorularını info@prosteel.org   adresine gönderebilirler ya da PROSteel 2014 web sitesinde yer alan sorular-cevaplar alanına mesaj bırakabilirler. Soruların yanıtları kayıtlı bütün yarışmacıların e-mail adreslerine 31 Ocak 2014 Cuma tarihine kadar gönderilecek ayrıca yarışmanın web sitesinde yayımlanacaktır.

- Yarışmacılar; yarışmaya sundukları projelerin her türlü telif, yayın, kullanım ve sergileme haklarını münhasıran yarışmayı düzenleyen Türk Yapısal Çelik Derneği’ne ve Borusan Mannesmann’a devrettiklerini kabul ederler.

JÜRİ ÜYELERİ


Kerem ERGİNOĞLU Yüksek Mimar, Erginoğlu Çalışlar Mimarlık 

Celal Abdi GÜZER Yüksek Mimar, ODTÜ Mimarlık Fakültesi

Dr. Selçuk İZ İnşaat Yüksek Mühendisi, İz Mühendislik

Yaşar MARULYALI Yüksek Müh. Mimar, UMO Mimarlık

Prof. Dr. Hasan ŞENER (Jüri Başkanı)  Yüksek Müh. Mimar, İTÜ Mimarlık Fakültesi

Prof. Dr. Ayhan USTA Yüksek Mimar, Kültür Üniversitesi Mimarlık Fakültesi

Prof. Dr. Nesrin YARDIMCI İnşaat Yüksek Mühendisi, YÜ Mühendislik Fakültesi

Raportör: Cansu Pelin İŞBİLEN Mimar/Etkinlikler Uzmanı, YEM

ÖDÜLLER 


1.ÖDÜL: 8.000 TL
2.ÖDÜL: 5.000 TL
3.ÖDÜL: 3.000 TL
BORUSAN MANNESMANN ÖZEL ÖDÜLÜ: 7.500 TL
MANSİYON VE TEŞVİK ÖDÜLLERİ     : 5.000 TL (Toplam)

 

Borusan Mannesmann Özel Ödülü, ağırlıklı olarak Borusan Mannesmann ürünleri ile tasarlanmış projeler arasından seçilecek projeye verilecektir. Borusan Mannesmann Özel Ödülü seçilecek bir projeye verilebileceği gibi, derece alan projelerden birine de verebilir. 

Mansiyon ve teşvik ödülleri kendi aralarında sıralama ifade etmez. Mansiyon ve teşvik ödülleri verilecek projelerin sayıları ve ödül miktarları Jüri tarafından belirlenecektir. 

Yukarıda belirlenen ödüllerden birini alan bir projenin, Madde-6’nın son paragrafında belirtildiği şekilde “özgün olmadığı” belirlenirse, verilmiş olan ödül Jüri kararıyla geri alınır. Ödülün geri alınması halinde, diğer projelerin sıralamasının değişip değişmeyeceğine Jüri karar verir. 

 Yarışma Takvimi  
Yarışmanın İlanı: 24 Ekim 2013
Kayıt için Son Başvuru Tarihi: 28 Mart 2014
Soru Sorma Son Tarihi: 24 Ocak 2014
Soruların Yanıtlanması: 31 Ocak 2014 
Proje Son Teslim Tarihi: 08 Nisan 2014 
Jüri Değerlendirme Toplantısı: 14 Nisan 2014
Sonuçların Açıklanması: 18 Nisan 2014
Ödül Töreni: Duyurulacak

 

 

Kemal Kurdaş Anıt Mezar Mimari Proje Yarışması Sonuçları

Kemal Kurdaş Anıt Mezar Mimari Proje Yarışması Sonuçları

Alışveriş, Mekan ve Sürdürülebilirlik Tasarım Yarışması

Alışveriş, Mekan ve Sürdürülebilirlik Tasarım Yarışması