Categories


Authors

Selçuklu Başkenti İstiyorsa Konya'ya Taşınsın

“Ankara Cumhuriyetin Başkentidir”

Başbakanlık Hizmet Binası ile ilgili açıklama yapan  ve Ankara  Selçuklu Başkenti  diyen Cumhurbaşkanına Mimarlardan tepki . Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Ankara Cumhuriyetin Başkentidir, Cumhurbaşkanı Selçuklu Başkenti olan bir kentte oturmak istiyorsa ikametini Konya’ya aldırsın, konutunu da oraya taşısın” dedi.

“Büyük devlet binayla ve uçakla olmaz”

Atatürk Orman Çiftliğinde hukuksuz bir şekilde yapılan başbakanlık binasının Cumhurbaşkanı tarafından kullanılması ve bina ile ilgili Cumhurbaşkanının açıklamalarına yönelik Candan, “büyük devlet olmak, binayla ve uçakla olmaz” dedi. Candan “ Cumhurbaşkanı, Atatürk Orman Çiftliğinde  hukuksuz ve kaçak şekilde yapılan gayri meşru binada oturmaya kararlı görünüyor ve bunu büyük devlet olmanın gereği olarak ifade ediyor. Büyük devlet olmak Atatürk’ün yoktan var  ettiği bir alana ağaçları keserek, hukuksuz ve kaçak bir şekilde bina yaparak,yarım milyar dolara uçak yaptırarak olunmaz.49 vatandaşımız IŞİD ‘in elindeyken, yerin altında işçiler ölürken, özgürlük ve demokrasi rafa kalkmışken, ülkenin kültürel, doğal varlıkları ranta kurban edilirken , insanlarınız aç ve işsizken, mezhep üzerinden toplumu kutuplaştırılırken , dinle devlet işleri birbirine girmişken  laiklik yokken büyük devlet olunmaz.Ankara Cumhuriyetin Başkentidir, Cumhurbaşkanı istedi diye Selçuklu Başkenti olmaz.Cumhurbaşkanı'nın tarih konusunda sıkıntıları var anlaşılan. Cumhurbaşkanı Selçuklu Başkenti olan bir kentte oturmak istiyorsa ikametini Konya’ya aldırsın, konutunu da oraya taşısın” dedi.

“Bina kendisi olamayan arabesk bir yapıdır”

Cumhurbaşkanın binanın Selçuklu Osmanlı ve modern çizgileri taşıdığını ifade etmesine ilişkinde Candan “bina kendisi olamayan arabesk bir yapıdır” dedi. Candan mimarlık eserleri özgündür, oradan buradan kopya ve taklitlerle ortaya çıkardığınız eser, kendisi olamayan, özenti, arabesk ucube bir yapı haline gelir. Binanın akıllı olabilmesi için, aklın ve bilimin ışığında inşa edilmesi gerekir.Yer seçimi yanlıştır hukuksuzdur, başbakan Davutoğlu, arkasında simgesel bir şey yok dese de, bu bile ideolojik olduğunu ve simgesel olduğunu göstermektedir.Başkasının teknolojisi  ile ve aklıyla, inşa edilen yapılarla akıllı bina olunmaz.Kendi teknolojisini üretemeyen bir ülkeyiz.Başka ülkelerin  ürettiği teknolojilerle yapılan binalar bir süre sonra akıllı bina olmaktan çıkar insanın aklını alır, dinlenemez denilen odalar ve binalar başkalarının teknolojisiyle dinlenir.”dedi.Mimarlığın çok özel ve yaratıcı bir meslek olduğunu söyleyen Candan “bizim ülkemizin  kaderi herhalde, Kenan Evren çok iyi ressam olduğunu iddia ediyordu, yeni Cumhurbaşkanı da, binanın yapımındaki “fakirin katkısı ile” mimarlık yaptığını iddia ediyor.Bina kaçak, hukusuz, eklektik arabesk ve kendi olamayan bir yapıdır.Bu haliyle Türkiye Cumhuriyetini temsil eden bir yapı değildir,” dedi.

7 İklim 7 Bölge Yarışması'na Dava

AOÇ'de Yürütmeyi Durdurma Reddine Red