Categories


Authors

Mimarlar :"Üstgeçitlerin Altından da Üstünden de Geçmeyin"

Mithatpaşa Caddesi'nde  bulunan üst geçitin çürümesinden kaynaklı  Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılması, ulaşım politikalarını yeniden gündeme getirdi. Meşrutiyet Caddesi ve Mithatpaşa Caddesi üzerindeki üst geçitlerle ilgili dava açan ve davayı kazanan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Büyükşehir Belediyesi'ne yazı yazarak yasa dışı olan üst geçitleri kaldır demişti. Yazıya cevap vermeyen Büyükşehir Belediyesi'ni tekrar dava eden Mimarlar Odası'nın açtığı davada  Mahkeme,  üst geçitlerin kaldırılması konusunda bir kez daha karar verdi. Konuyla ilgili TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı  Tezcan Karakuş Candan Ankara Halkına "Üst geçitlerin altından da üstünden de  geçmek tehlikeli kendinizi koruyun "dedi.

"Gökçek'in Yaptıkları Eşyanın Tabiatına Aykırıdır"

Candan "Üst geçitlerin hepsi yasa dışı, dava açtık kazandık. Kaldırılması gerekiyordu. Gökçek bir türlü  bizi dinlemedi, şimdi bizim dediğimize geldi. Mithatpaşa Caddesi'ndeki üst geçitle aynı zamanda yapılan, diğer üst geçitlerin de kaldırılması gerekiyor. Kısır ulaşım politikalarının bir sonucu olarak yapılan bu üst geçitlerin yapılması  ile kent ekonomisi zarara uğratıldı. Plansız iş yapan, eninde sonunda bunun sonuçlarına katlanır. Plansız bir şekilde yapılan, ekonomik ömrünü tamamlayan bu üst geçitleri kullanmak, yanından, yöresinden altından üstünden geçmek tehlikelidir.  Gökçek'in Avrupa başkenti ödüllü  Ankara'sı böyle bir yer, nereden üzerinize otobüs çıkacağı, nereden kafanıza üst geçitten parça düşeceği belli olmaz. Ankara Halkı'na önerimiz kendilerini korusunlar, Gökçek Ankara'sında kentin herhangi bir güvenliği yok. Her an başınıza bir şey gelebilir "dedi.

Candan, bilimi ve aklı dışlayan Gökçek, er geç bilimin söylediklerini yapmak zorunda kalacaktır. Çünkü onun yaptıkları eşyanın tabiatına aykırıdır  şeklinde konuştu.

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Mimarlar Odası Saraçoğlu'na Talip

Mimarlar Saraçoğlu'nda Tahsislerin Kaldırılmasını Yargıya Taşıyor