Categories


Authors

Mimarlar Saraçoğlu'nda Tahsislerin Kaldırılmasını Yargıya Taşıyor

saraçoğlu

TMMOB  Mimarlar Odası Ankara Şubesi Saraçoğlu Mahallesi'nin tahsislerini kaldıran Bakanlar Kurulu kararına dava açma kararı aldı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu  Oda avukatları ile yaptığı inceleme sonuncunda Anayasanın 135. Maddesi 6235 sayılı TMMOB kanunun, Odalara verdiği yetkilerle  Cumhuriyet Dönemi'nin ilk toplu konut alanı olan  Saraçoğlu Mahallesi'nin, tahsislerinin kaldırılarak, Özelleştirme İdaresi ve TOKİ'ye proje yapma yetkisi veren Bakanlar Kurulu kararına dava açacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan "Saraçoğlu için ortak akıl şart, Saraçoğlu'nun ranta kurban edilmemesi için, gerekli gördüğümüz  bütün teşebbüs ve faaliyetlerde bulunacağız "dedi

"Saraçoğlu Mahallesi Doğal Klimadır"

Candan " Saraçoğlu Mahallesi Başkentin  70 yıllık hafızasıdır. Cumhuriyetin 21.yılında 29 Ekim 1944 yılında temeli atılmıştır. İkinci Ulusal mimarlık üslubuyla, tarihsel, kültürel sosyal, siyasal değerleri Saraçoğlu Mahallesi'ni biricik kılar. Bu özelliğiyle eşsiz bir mekandır. İnsan eliyle, kent merkezinde, oluşturulan bu doğal ve mimari doku, Ankara'nın bellek mekanıdır. Bugün Kızılay kent merkezinde, Saraçoğlu Mahallesi, nefes alma alanı halindedir. Kızılay'da hava sıcaklığı 30 derece iken Saraçoğlu Mahallesinde 27 derecedir. Kızılay'da trafik gürültüsü kulakları sağır ederken, Saraçoğlu Mahallesinde rüzgarın sesi ile çınarların hışırtısını ve kuş seslerini dinlersiniz. Bu tarihin içerisindeki doğal klimanın parasal karşılığı yoktur. Saraçoğlu Mahallesi Başkentin şah damarıdır. Ben yaptım oldu mantığına teslim etmeyiz... Bakanlar Kurulu kararına dava açıyoruz. Saraçoğlu Mahallesinin, yıkılmadan, yeni yapı yapılmadan, restore edilerek halkın kullanıma açılması, ortak aklı var etmek için çalışmalarımız devam edecek" dedi.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Ekim ayında gerçekleştirilecek Dünya Mimarlık Günü'nün "Sağlıklı Kentler, Mutlu Kentler" temasını Saraçoğlu Mahallesi üzerinden projelendirerek yaygın etkinlikler düzenleyecek.

 

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi Basın Birimi

Mimarlar :"Üstgeçitlerin Altından da Üstünden de Geçmeyin"

Saraçoğlu Mahallesi'nin Tahsisleri Kaldırıldı