Categories


Authors

Halk Birlik’te Kazandı

Halk Birlik’te Kazandı

DSC_0031.JPG

Birlik Parkı’na kentsel dönüşüm yargıya takıldı .

Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Büyükşehir Belediyesi arasında Birlik Parkı dava konusu oldu. Birlik parkı’nı konut ve ticaret alanı olarak imara açmak isteyen Büyükşehir Belediyesi’ne karşı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi peş peşe davalar açtı. Mahkeme Birlik Parkı’nı imara açan plan kararını iptal etti. Ancak Büyükşehir Belediyesi bu kez Birlik parkını kentsel dönüşüm alanı ilan etti. Meslek Odaları bu kararada dava açmakta gecikmedi. Mahkeme kararı iptal etti. Birlik Park’ı yapılaşmaktan kurtuldu. Oda yöneticileri yaptıkları açıklamada kararın sevindirici olduğunu söyledi.

 Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan: “Birlik Parkı, Çankaya bölgesinde yer alan yaklaşık 40.000 m2 lik bir yeşil alana sahip önemli bir yer. Büyükşehir Belediyesi Birlik Parkını 2011 yılından beri takibe alarak Parkı yok etmek amacıyla park alanını ticaret ve konut alanına çevirerek imara açma kararı vermişti.Bu karara dava açtık ve kazandık. Mahkeme bu plan değişikliğini reddetti. Ancak Büyükşehir belediyesi büyük bir kararlılıkla mahkeme kararlarını göz ardı ederek alanı kentsel dönüşüm alanı ilan etti ve yeniden plan değişikliği kararı aldı. Bu kararı da  diğer meslek örgütleri ile birlikte  yargıya taşıdık ve karar iptal edildi. Kent için önemli bir karardır. Kent adına mutluyuz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan ise “Birlik parkı  hem yargı sürecinde hem mücadele deneyimi açısından önemli bir karar. Birlik Parkı’nın yapılaşmaya açılmasıyla birlikte , orada yaşayan halk soruna sahip çıktı.Mimarlar Odası halkın yanında yer aldı ve dava açtı. Sonrasında sürekli eylemlilikler oldu, bilirkişi keşfi bile 300 kişiyle yapıldı.Birlik parkı davasının özü birlikte olursak kazanabilirizdir. Karakusunlar, Yüzüncüyıl , Çukurambar,Söğütözü,Çiğdem mahallelerinde yaşayan kentlilerin nefes alma yeri Birlik Parkındaki bu karar kent mücadelesinde önemli bir örnektir”dedi.

Candan her yeşil alana göz diken ve ranta açmaya çalışan Büyükşehir Belediyesine geçmiş olsun diyerek “gözünü rant bürümüş yöneticilerin, kentle ilişkisinin iptal kararı da 30 martta çıkacaktır. Bu Kararı da sevinçle bekleyeceğiz”. Halk Birlik’te kazandı.  Ankara’da 30 martta kazanacak ” ifadelerini kullandı.

Önce açıklar Sonra Kulağının Üstüne Yatar

Gökçek Karne Aldı

Gökçek Karne Aldı