Categories


Authors

İmrahor Katledilecek

İmrahor Katledilecek

DSC_1367.JPG

Mimarlar Odası Ankara Şube yöneticileri İmrahor Vadisi’nde yerinde tespit ve inceleme gezisi yaptı. 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan ve Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan basın mensupları ile imrahor Vadisi’nde teknik inceleme yaptı.  Tuğla fabrikaları, Mühye köyü, hafriyat alanı, deresi, göleti ile tüm  İmrahor Vadi’sini dolaşarak inceleme yapan Oda yöneticileri, İmrahor’un yapılaşmaya açılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. 

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Ali Hakkan, İmrahor’un yapılaşmadan, kente kazandırılması gerektiğini söyledi. Hakkan, “ İmrahor’da yüksek emsallerle konutlar, Yüksek emsallerle ticari yapılar, Altın oran ile ilişkisini kurduğunuzda bu alanı yok edecek bir plan var. Altın Oran’da çok tartışmalı bir parselde yapılıyor, Ankara’nın önemli bir parseli ama heyelan bölgesi.  Biliyorsunuz oradaki hak sahiplerine yüksek konutları reva gördüler, kendileri sırça sarayları aldılar. Ciddi bir rant karşılığı da devredildi, İmrahor’da  olacak olan da aynısıdır.  İmrahor Vadisi küresel sermaye şirketlerine peşkeş çekilecek bir alan olacak, Oysa kente kazandırılabilecek önemli bir alandır. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin  Çok uzun zamandır bu alanla ilgili çalışmaları var, doğal ve tarihi sit alanı ilan edilmesi için yıllar öncesinden başvurular çalışmalar yapıldı. Mimarlar Odası ‘na gelselerdi, bu alan için ne yapılabileceği, kente nasıl kazandırılabileceğini tartışırdık, yarışmalar açardık, katılımcı bir yöntemle projeler üretilirdi. Ama maalesef ranta kurban etme niyetindeler.” Dedi. 

Hakkan ayrıca DSİ’nin İmrahor’un taşkın bölgesi olduğu yönünde görüşü bulunduğunu hatırlatarak, “ DSİ, İmrahor Vadisi’nde konut yapılaşması değil, rekreasyon alanı olarak kullanılmasının uygun olduğunu, bölgenin taşkın bölgesi olduğunu, Büyükşehir Belediyesi’ni meclis kararlarına girmiş durumda, buna rağmen yapılaşmadan yüksek emsallerden bahsedebiliyorlar. Umarız DSİ de bir kamu kurumu olarak bu görüşünün arkasında durur.” ifadelerini kullandı. 

İmrahor Vadisi yargıya taşınıyor

Mimarlar Odası Ankara Şube Genel Sekreteri Tezcan Karakuş Candan, Büyükşehir Belediyesi’nin açılışını yaptığı 214 tesisi hatırlatarak, “Büyükşehir Belediyesi Başbakan’a minibüs durakları açtıracağına, İmrahor’u rekreasyon ve Ankaralı’nın nefes alabileceği bir alan olarak açtırsaydı kendisine teşekkür bile ederdik. “ dedi. Candan,  “İmrahor Vadisi Ankara’nın en önemli vadilerinden birisidir,  Ankara için temiz hava koridoru, kentin nefes almasını hava sirkülasyonunu sağlayan yeşil alandır.  Zir vadisi , Kıbrısköyü vadisi gibi  Ankara’da geriye birkaç tane kalan vadiden biri olan İmrahor Vadisi yapılaşmaya açılırsa katliam olur. İmrahor,  Ankara’nın rekreasyon alanı olarak kullanılması gerekiyor, vadinin  çok iyi bir yürüyüş aksı var, mimarlar olarak zaman zaman burada kent yürüyüşleri yaptığımız oldu.  Yapılaşmaya açıldıktan sonra yürüyüş yapmak  da Ankara’nın nefes alması, veya Mühye’de oturan insanların burada yaşaması  da mümkün olmayacak. Yapılaşmaya açılmasının ardındaki tek neden yerel seçimler döneminde İmrahor’daki rantın paylaşılmak istenmesidir.  Halan hafriyatlar taşınıyor, bunun bir an önce durdurulması gerekiyor. Gördük ki İmrahor Vadisi’nde yer alan dere de doldurulmaya çalışılıyor, Ankara suya hasretken bu yapılan büyük  bir faciadır. İmrahor Vadisi, Ankaralılar için yaşanılabilir bir alan olabilir, Kamuya ait olan İmrahor Vadisi kamuya ait bir alan olmaktan çıkartılacak. Etrafındaki yapılaşmaların, binaların arka bahçesi olacak. Dikmen Vadisi’nde yapılan bloklarla, tıpkı Dikmen Vadisi’nin binaların, blokların arka bahçesi olduğu gibi.  Büyükşehir Belediyesi’nin İmrahor Vadisi planlarına dava hazırlığı içerisindeyiz, hazırlıklar bitince dava açacağız. ” dedi.    

Gökçek Karne Aldı

Gökçek Karne Aldı

Başkent Dayanışması’ndan Paralel Açılış

Başkent Dayanışması’ndan Paralel Açılış