Categories


Authors

Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyesi

Çatalhöyük Kazı Alanı, Konya

UNESCO Dünya Mirası listesine geçen yıl alınan, dünyanın en önemli arkeolojik çalışmaları arasında yer alan Çatalhöyük kazıları kapsamında 10 yıldır sürdürülmekte olan “Çatalhöyük Arkeoloji Yaz Atölyesi” bu yıl 1 Temmuz – 15 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirildi. Bu kapsamda TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi için özel olarak belirlenmiş günlerde çocuklar ve yetişkinlere yönelik günübirlik atölyeler düzenlenmiştir. 

Arkeolog Gülay Sert ve ekibinin koordinatörlüğünde yaklaşık 10 yıldır yürütülen, 9 bin yıllık Çatalhöyük kültürünü tanıtmak, tarih ve çevre bilincini artırmak amacıyla düzenlenen atölyelerde çocuklar ve yetişkinler için ayrı programlar uygulandı.

Çocuklar İçin Arkeoloji Atölyesi

4 Temmuz 2013

Arkeolog Gülay Sert, Mimarlar Odası Ankara Şubesi Çocuk ve Mimarlık Çalışmaları Merkezi çocuk katılımcılarını kazı alanı yakınındaki Çatalhöyük müze alanında karşıladı.  Çocuklar, soru-cevap eşliğinde gerçekleşen sunumda Çatalhöyük’ün hikâyesini dinlediler. Ardından Çatalhöyük Deneysel Arkeoloji Evi’ni gezerek bir Çatalhöyüklünün yaşam alanını keşfettiler.

Çatalhöyük evi gezisi sonrasında Gülay Sert eşliğinde kazı çalışmaları yapılan alanları ziyaret eden çocuklar kazı ekibi ile sohbet ettiler. Kazı alanında en ilgi çeken bölüm, Çatalhöyüklülerin kırmızı baskılı el izleri bulunan evin duvarı oldu. Küçük arkeologlar daha sonra, kendileri için hazırlanan kazı alanında gerçek kazı malzemelerini kullanarak kazı yaptılar.  Heyecanla tarih öncesi kalıntılar arayan çocuklar,  toprak kap parçaları, kemikler ve obsidyen parçaları buldular.

Daha sonra yapılan atölye çalışmalarında ise çocuklar hem eğlendiler hem öğrendiler. Kimi kilden Çatalhöyük evi, kimi Çatalhöyük’te kullanılan kapların benzerlerini, kimi Çatalhöyük duvar resim ve duvar kabartmalarının benzerlerinin yaptı, kimi de Çatalhöyük figürlerini kullanarak bandana yaptı.

Etkinlik sonunda Gülay Sert, çocuklara Çatalhöyük gibi kültürel miraslarımızın gelecek nesillere aktarılması için kendilerine önemli görevler düştüğünü belirterek çocuklara “Kültürel Emanetlerin Koruyucusu” sertifikalarını dağıttı.

Yetişkinler İçin Arkeoloji Atölyesi

13 Temmuz 2013

Yetişkin katılımcılara yönelik düzenlenen atölyede Gülay Sert mimarlara önce projeksiyon eşliğinde Çatalhöyük ören yeri ve Çatalhöyük halkının yaşam biçimleri hakkında bilgi verdi. Mimarlar, daha sonra kazı alanlarını gezdiler ve ortaya çıkarılan kalıntıları görme imkânı buldular, kazı ekipleri ile sohbet ettiler. Etkinlik sonunda Gülay Sert’in dağıttığı sertifikalar sonrası meslektaşlarımız “Kültürel Emanetlerin Koruyucusu” oldular.

Engelliler İçin Yapılı Çevrede Ulaşılabilirlik Eğitimi

Engelliler İçin Yapılı Çevrede Ulaşılabilirlik Eğitimi

Gezi Parkı Eylemleri Ertesinde Kent ve Siyaset 1