Categories


Authors

Kent Belleğinden Bir İz Daha Silinirken

Muteber Osmanpaşaoğlu

Ankara bir nirengi noktasını daha kaybetti. Tunalı Hilmi Caddesi denince aklımıza ilk gelen, bir adres sorulduğunda “Flamingo pastanesini geçtikten sonra, … karşı tarafında , … çaprazında” diye hep referans verdiğimiz, sıcak, samimi bir mekan daha yok oldu.

Mahallenin pastahanesiydi her şeyden önce.  Civarda oturanların telefonla sipariş verdiği pastaları en kısa zamanda, aniden gelen konukların tabağında yerini alırdı.  İlk defa gidenlerin bile hemen hissettiği o görmüş-geçirmişlik duygusunu veren havasıyla karşılardı müşterilerini. Artık hiç biri kalmayan Tunalı sinemalarından birinden çıktığınızda, çayınızı kahvenizi lezzetli bir piramit pasta eşliğinde yemenin unutulmaz tadı damağınızda kalırdı. Sadece orda olmak için de çıkabilirdiniz Tunalıya… Dostlarınızla saatlerce süren sohbetiniz bazen birer kase aşure, bazen meyveli bir tartla zenginleşirdi. Bayramlarda, özel ziyaretlerde ise o unutulmaz likörlü çikolatalar! Yaz aylarında dondurma öne çıkar, kah oturarak şık bir kadehte sunulan muhteşem serinlikle, kah vitrinler bakarak yürürken külahtaki o renkli toplarla adeta hayata yeniden başlamış gibi olurdunuz.  Çocuklarla çıktığınızda tuttukları elinizden oraya doğru çekiştirilirdiniz zaten. Mümkün mü dondurma almadan geçmek!

1.jpg

Flamingo Pastanesi 1955 yılında İsmet Kuluhan  ve Safet Sarı tarafından Kızılay’da Ziya Gökalp caddesinde açılmış. 1969 yılında Tunalı Hilmi’ye taşınmışlar. Caddenin Özdemir Caddesi olan adı da birkaç yıl öncesinde değiştirilmiş. 80’li yılların sonlarına kadar o civarda varlığını sürdüren bağların ve Kuğulu parkın yanında bir Emin Onat projesi evinsahibi,  ilk milletvekillerinden Tunalı Hilmi Beyin adı verilmiş caddeye. İki- üç katlı binaların sıralandığı, Amerikalıların çokça yaşadığı, Ertuğ pasajının yerinde Avni Dilligil tiyatrosunun, cadde üzer inde Talip, Ses, Ankara ve Kavaklıdere sinemalarının dolup taştığı yıllar. Yerlerini pasajlar çarşılar aldı geçen yıllar boyunca. Dükkanlarda satılan ürünler değişti, isimleri değişti, yeni markaların, uluslararası zincirlerin şubeleri açıldı.

Flamingo Pastanesi sahipleri mülkiyeti kendilerine ait olan mekanı bir başka işletmeciye kiraya vermişler. Haklı nedenleri vardır mutlaka. Kâr etmeyen, maliyetini karşılayamayan bir ticari faaliyetin sürdürülmesi imkanı kalmamıştır büyük bir olasılıkla. Yine de “ilerde yeni bir Flamingo pastanesi ile karşınıza çıkabiliriz“ diyerek kapıyı açık bırakıyorlar. Aynı yerde, ahşap lambrili duvarları, bakır rölyefleri, aynı servis personelive ağır başlı havasıyla belki…bir umut ! Bekleyeceğiz…..

Barış Mücadelesi ve Mimarlar

Kentin Ortasında Saklı Bir Cennet:"Saraçoğlu Mahallesi"