Categories


Authors

Güney Mimarlık'ta Meslek Etiği Yazıları

Güney Mimarlık dergisinin son yayınlanan 17. sayısının dosya konusu  “Meslek Etiği” olarak belirlenmiş. Derginin editörü Bülend Tuna yaşadığımız güncel ortamın etik ile ilişkisine değindiği sunuş yazısında özetle şöyle diyor:  

“Ülkemiz ve kentlerimizin küresel sermayenin yarattığı olağanüstü bir rant baskısı altında olduğunu görüyoruz. Hemen her gün başta büyük kentlerimizle ilgili olmak üzere, bir ‘büyük imar hamlesi’ haberi günlük basında yer almakta, kentlerimizin yaşam alanları birer birer yapılaşmaya açılmaktadır. Kentlerimizin geleceği ile haklı olarak kaygılanırken, aynı zamanda mesleğimizin geleceği için de endişe duymaya başlıyoruz. Bazı meslektaşlarımızın bu büyük imar kargaşasının içerisinde yer alabilme telaşı içine girmeleri, kentleşme ve mimarlığımızın geleceği ile ilgili sorunlara uzak durmaları, ciddi bir meslek etiği sorununu da gündemimize getiriyor.”

Derginin “Dosya” bölümünün başlangıcında, Bahattin Şahin’in TMMOB çevrelerinde etik konusunda yapılan çalışmalardan derlediği bir giriş yazısı yer alıyor. “Dosya”nın diğer yazıları şöyle sıralanmış:

Ziya Tanalı, “Değişenin İçindeki Değişmeyenler”

Afşar Timuçin, “Ahlak ve Meslek Ahlakı”

Güven Birkan, “Vicdan, Bilgi, Ahlak”

Bülent Ceylan, “ Mimarlık Mesleğinde Etik”

Arif Şentek, “Mimarlıkta Etik Üzerine: Bazı Örnek Olaylar, Bazı Görüşler”

M. Haluk Zelef ve Yasemin N. Yalım, “Mimarlık Eğitiminde Etik”

Hossein Sadri, “ Mimarlıkta Mesleki Davranış Kurallarının Etik Değerlendirmesi”

Nesrin Çobanoğlu, “Meslek Etiği”

Selim Kadıoğlu, “Etik Hakkında Kısa Bir Yazı”

Mimarlar Odası Adana Şubesinin yılda üç kez yayınladığı Güney Mimarlık dergisine internet üzerinden de ulaşabiliyorsunuz: http://www.adanamimod.org.tr/guney_mimarlik_sayi17.pdf

Farklı Siyasal Sistemlerde Mimarlık ve Planlama

Kuir Mekan I Levent Şentürk