Categories


Authors

Asi Şehirler I David Harvey

asi_şehirler

'Şehir hakkından kentsel devrime doğru' alt başlığını taşıyan kitapta, David Harvey, son yıllarda dünyanın çeşitli yerlerinde yükselen kentsel toplumsal hareketlerin bir okumasını yapıyor.

Gezi sonrası Türkiye'de de pek çok farklı disiplinin ilgi odağı haline gelen 'Şehir Hakkı' kavramının doğuşundan bugüne taşıdığı anlam ve potansiyel üzerinde duran Harvey, sermayenin kentleşme süreçleri ile ilişkisini analiz ederek, kapitalizmin yaklaşan krizinin kentsel kökenlerine eğiliyor.

Bu çerçeve içinde, marksist kolektif emek kavramının genişletilmesi ve şehir hakkı talebinin antikapitalist hareketin bir unsuru haline getirilmesini öneren Harvey, kenti 'mekan üzerine sarf edilen kolektif emeğin ürettiği dev bir müşterek alan' olarak yeniden tanımlıyor. Üretilen ortak yaşamı durmaksızın sömüren sermaye iktidarını hedef alan devrimci bir hareket için kenti yeniden sahiplenmenin önemini ortaya koyuyor.

Yakın dönemde şahit olduğumuz çeşitli toplumsal hareketlerin kentsel köken ve potansiyellerini inceleyerek izlenmesi gereken yola dair bir tartışma başlatmayı amaçlayan kitap, Gezi direnişinin öğrettiklerini derinleştirmek ve yol haritası çıkarmak için önemli görüşler içeriyor.

Kitabın sonunda Wall Street'i İşgal Et hareketinin bir analizini yapan Harvey, kitabı şu sözlerle bitiriyor:

“Tek tek bireyler olarak hangi tarafta yer alacağız? Biz hangi sokağı işgal edeceğiz? Ancak zaman gösterecek. Fakat bildiğimiz bir şey varsa, o zaman şimdidir.”

 

Künye:

Kitabın Adı: Asi Şehirler / Şehir Hakkından Kentsel Devrime Doğru

ISBN: 13 978-975-342-908-5

Özgün Adı: Rebel Cities / From the Right to the City to the Urban Revolution

Yazar: David Harvey

Çeviri: Ayşe Deniz Temiz

Yayın Tarihi: Mart 2013 (1. basım)

Yayınevi: Metis Yayınları

Sayfa Sayısı: 240

 

Kuir Mekan I Levent Şentürk

Venedik'te İstanbul Kent Belleğinden İzler