Categories


Authors

Tanıklarından Mimarlar Odası  1954-1990

Tanıklarından Mimarlar Odası 1954-1990

tanıklarından mo çein unalın_.jpg

Editör: Çetin Ünalın

Yayın Koordinatörü: N. Müge Cengizkan

Yayınlayan: TMMOB Mimarlar Odası

Yayın Yılı: Mart 2013

Sayfa Sayısı: 260

 Kitap Arka Kapağından: 

Kitapta, Mimarlar Odasının kuruluş yılı olan 1954’den 1990’a kadar yaşam öyküsü, Oda Yönetim Kurullarında görev almış, bugün bir kısmı aramızda olmayan en yakın tanıkların, karar defterleri, çalışma raporları ve yayınlar altyapısıyla desteklenmiş anlatımları ile aktarılıyor. 

Kuruluşundan itibaren “Toplumun Hizmetinde” olmayı sloganlaştıran bu meslek örgütünün, darbelerle bölünmüş, idamlar, ölümler, hapisler, sorgular, sürgünlerle örülü, Cumhuriyet tarihimizin en çalkantılı döneminde kazanılmış haklarını koruma ve genişletme, meslek alanında örgütlenme, hukuki altyapıyı oluşturma, etik ve normlarını geliştirme, kamusal ortamı düzenleme, bilimsel çalışmalar yapma ve uygulamayı denetlemenin yanı sıra demokrasi, özgürlük ve bağımsızlık mücadelesi anlatılıyor. 

2014, Mimarlar Odası’nın kuruluşunun 60. yılı. Bu yıl dönümünde dönüp geriye bakmak, geçmişi olumlu, olumsuz yönleriyle değerlendirmek ve bu sürece ilişkin bir belge bırakmak amacıyla yapılmış, Oda tarihi yazılana kadar araştırmacıların ve meraklılarının önemli bir başvuru kaynağı olacağını düşündüğümüz kitap, Mimarlar Odası’nın mücadelelerine, çabalarına omuz verenlere bir armağan niteliğinde. 

3. Bilirkişilik Sempozyumu “Değişen Hukukta Bilirkişilik”

3. Bilirkişilik Sempozyumu “Değişen Hukukta Bilirkişilik”