AK Faşizmin İnşaat İskelesi

Her yer inşaat, her yer şantiye…Bu kadar çok inşaat, kimisini hayrete, dehşete düşürür, kimisinde de  hayranlık uyandırır. 2003 sonrasında seçmenleri dev şantiyelerin etkilediğinden emin olabilirsiniz. Gökdelenler, villalar, korunaklı siteler, duble yollar, havaalanları, terminaller, tüneller, Marmaray, metrobüs, içinde adalet olmayan adalet sarayları, Ankara’da bakanlık binaları, kaç milyara mal olduğu bilinmeyen RTE’nin kaçak sarayı…Bütün bunları büyüme, gelişme, iş bilme, iş bitirme, itibar sembolü olarak gören hatırı sayılır bir seçmen kitlesi olduğundan emin olabilirsiniz. Yoksa, AKP oyları yüzde 30’lardan yüzde 50’lerin eşiğine nasıl gelirdi? Son yıllarımızın ana teması oldu inşaat. Yüzyılın ayaklanması Gezi’nin  bile fitili inşaattan, Gezi Parkı’na AVM dikme sevdasından ateş almadı mı? 

İnşaat deyince RTE’nin gözleri parlıyor. Adeta bir inşaat tutkunu. İnşaat ile partisini büyüttüğü, inşaatı, AKP’nin bir “inşaat iskelesi” gibi kullandığı biliniyor. TOKİ, ona bağlanan Emlak Konut, onunla işbirliği yapan Ağaoğlu benzeri figürler ve onlardan sağlanan “bağışlar”la güçlendirilen parti ve AK faşizmin tırmanışı…

Her inşaatı diktikçe değirmenin suyu nereden geliyor ve daha ne kadar gelir sorusunu sormadan, sordurmadan yükselen inşaatlarla birlikte faşizan, otoriter bir rejimin inşasını da sürdürdüler. 

Ama her çıkışın bir inişi de var. O iniş Haziran isyanı ile başladı, ne kadar ayak diretse de, iniş sürüyor.Bu kitabın teması da inşaat ile tırmanan AK Faşizmin, yine inşaat ile nasıl aşağı doğru gittiği üstüne…

Künye

Kitabın Adı: AK Faşizmin İnşaat İskelesi

ISBN: 9786059020374

Yazar: Mustafa Sönmez

Yayın Tarihi: 2015

Yayınevi: Notabene Yayınları

Sayfa Sayısı: 264 sayfa

Güney Mimarlık'ta Meslek Etiği Yazıları

Güney Mimarlık dergisinin son yayınlanan 17. sayısının dosya konusu  “Meslek Etiği” olarak belirlenmiş. Derginin editörü Bülend Tuna yaşadığımız güncel ortamın etik ile ilişkisine değindiği sunuş yazısında özetle şöyle diyor:  

“Ülkemiz ve kentlerimizin küresel sermayenin yarattığı olağanüstü bir rant baskısı altında olduğunu görüyoruz. Hemen her gün başta büyük kentlerimizle ilgili olmak üzere, bir ‘büyük imar hamlesi’ haberi günlük basında yer almakta, kentlerimizin yaşam alanları birer birer yapılaşmaya açılmaktadır. Kentlerimizin geleceği ile haklı olarak kaygılanırken, aynı zamanda mesleğimizin geleceği için de endişe duymaya başlıyoruz. Bazı meslektaşlarımızın bu büyük imar kargaşasının içerisinde yer alabilme telaşı içine girmeleri, kentleşme ve mimarlığımızın geleceği ile ilgili sorunlara uzak durmaları, ciddi bir meslek etiği sorununu da gündemimize getiriyor.”

Derginin “Dosya” bölümünün başlangıcında, Bahattin Şahin’in TMMOB çevrelerinde etik konusunda yapılan çalışmalardan derlediği bir giriş yazısı yer alıyor. “Dosya”nın diğer yazıları şöyle sıralanmış:

Ziya Tanalı, “Değişenin İçindeki Değişmeyenler”

Afşar Timuçin, “Ahlak ve Meslek Ahlakı”

Güven Birkan, “Vicdan, Bilgi, Ahlak”

Bülent Ceylan, “ Mimarlık Mesleğinde Etik”

Arif Şentek, “Mimarlıkta Etik Üzerine: Bazı Örnek Olaylar, Bazı Görüşler”

M. Haluk Zelef ve Yasemin N. Yalım, “Mimarlık Eğitiminde Etik”

Hossein Sadri, “ Mimarlıkta Mesleki Davranış Kurallarının Etik Değerlendirmesi”

Nesrin Çobanoğlu, “Meslek Etiği”

Selim Kadıoğlu, “Etik Hakkında Kısa Bir Yazı”

Mimarlar Odası Adana Şubesinin yılda üç kez yayınladığı Güney Mimarlık dergisine internet üzerinden de ulaşabiliyorsunuz: http://www.adanamimod.org.tr/guney_mimarlik_sayi17.pdf