Categories


Authors

TSE'den Yeni Nesil Standart: 'Helal Otel'

Türk Standartları Enstitüsü (TSE) talep olduğu iddiasıyla “helal otel” kriterleri belirledi. Resmi internet sitesinde “TSE'nin Görevleri” başlığı altında, “Üniversiteler ve diğer bilimsel ve teknik kurum ve kuruluşlarla işbirliği” vurgusuna yer verilen kuruluşun, Ramazan ayının tatil sezonuyla aynı döneme rastlaması nedeniyle dini kriterler sıralaması dikkat çekti.

Resmi bir kuruluş olan TSE'nin, belirleme gereksinimi duyduğu "Helal Otel" kriterleri içerisinde "Pisuarlarda mahremiyet sağlamak", "İslam'a aykırı yayın yapmamak", "İslam ahlakına aykırı hareket etmemek" gibi ifadeler yer aldı.

‘Helal Otel’ standartları ise şöyle:

·         Umumi erkek ve kadın tuvaletlerinde hem alafranga hem alaturka tuvalet bulunmalı. Pisuarlarda mahremiyet için önlem alınmalı.

·         Banyo, tuvalet ve duşlarda bulunan sabun, şampuan gibi temizlik malzemeleri TSE'nin 'helal kozmetik' şartlarını karşılamalı.

·         Açık veya kapalı yüzme havuzlarının tek olması durumunda, erkek-kadın dönüşümlü olarak kullanabilmeye dönük önlemler alınmalı.

·         Otelde ibadet için, abdest alma yeri ve yeterli büyüklükte mescit bulunmalı.Cuma namazı otel mescidinde kılınmıyorsa, yakındaki camilere ulaşım için yeterli servis imkânı sağlanmalı.

·         Odalarda kıble yönünü gösteren işaret olmalı, her odada bir Kur'an ile seccade bulundurulmalı.

·         Tuvaletler kıble yönü dikkate alınarak konumlandırılmalı.

·         Tuvaletlerde, su ile taharet imkanı sağlayacak donanım olmalı.

·         Kuaför, SPA, masaj hizmeti hemcinsler tarafından sunulmalı, İslami değerlere uygun olmalı.

·         Ödemeli TV yayınlarında İslam’a aykırı yayın olmamalı, internette aile filtresi uygulanmalı.

·         Otel çalışanlarına helal uygulamalarla ilgili bilgilendirme yapılmalı, kıyafet, hâl ve hareketler İslam ahlakına aykırı olmamalı.

·         Gıda ve içeceklerin hazırlanması, işlenmesi, taşınması ve depolanması sırasında helal olmayanlara bulaşmamalı. Otelde domuz mamulü ve alkollü içecek bulundurulmamalı, dışarıdan girişine de izin verilmemeli.

Kaynak:

http://haber.sol.org.tr/ekonomi/tseden-tuhaf-arastirma-helal-otel-kriterleri-haberi-94253

http://www.timeturk.com/tr/2014/06/30/iste-helal-otel-kriterleri.html#.U-MtWeN_uSo

 Örnek 'helal otel' için lütfen tıklayınız.

Atatürk Orman Çiftliği'nde Yangın

"Gökçek’in “meşhur üst geçitleri”, birer birer çürüyüp çöküyor"