Categories


Authors

Hortumda “Next Level”: Pasifik İnşaat

Hortumda “Next Level”: Pasifik İnşaat

hirsizaoyyok.blogspot.com.tr'de yayınlanan, Pasifik İnşaat ve firmanın Söğütözü'ne inşa ettiği Next Level projesine dair iddiaları içeren yazıyı aynen aktarıyoruz:

Pasifik İnşaat şirketinin yönetim kurulu başkanı Fatih ERDOĞAN’ın eşi Asuman ERDOĞAN, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hem köylüsü hem de akrabası. Dahası AKP Merkez Yürütme Kurulu Üyesi. Şirketin diğer ortağı Abdülkerim FIRAT da AKP’de üst düzey yöneticilik yapan bir şahsın akrabası. 
2008’in başında 300 bin TL sermaye ile kurulan Pasifik İnşaat şirketi, 2010 yılında TOKİ’den aldığı Ankara’nın en değerli arazilerinden birinde, (AŞTİ’nin yanında) devasa bir inşaat projesi başlattı. TOKİ’den gelir paylaşımı yöntemi ile alınan arazi için beş kuruş para ödenmediğini de hatırlatalım. Bu yönteme göre başlangıçta herhangi bir ödeme yapılmadı, proje bitip gelir elde etmeye başladıkça gelirin %30’u arazinin bedeline karşılık TOKİ’ye aktarılacak.
Residans, işyeri ve AVM olarak inşa edilen Next Level’in üzerinde bulunduğu arsanın imar planında daha önce yeşil alan veya sağlık kompleksi çalışması için ayrılmış alan olduğu ve Büyükşehir Belediyesinin özellikle trafik sonunun çözümü açısından buraya kesinlikle başka bir amaçla yapılaşmaya izin vermeyeceği dair karar verdiği bilinmektedir. İmar mevzuatına göre yeşil olarak ayrılan alanların başka bir amaç için kullanılması mümkün değildir. 
Kurulalı iki yıl bile olmayan ve geçmişinde yeterince inşaat tecrübesi olmayan Pasifik İnşaat’a devlet bankaları 2012 yılının başında 75 er milyon TL tutarında 2 yıl anapara ödemesiz kredi kullandırdı. Zaman içinde kullandırılan krediler ile birlikte firmanın iki kamu bankasındaki toplam kredi miktarı 250 milyon TL’yi buldu. Hem de kredi kullandırıldığı tarihte firma ile ne bir kredi sözleşmesi imzalandı ne de teminat alındı.
Firmanın sahipleri nasıl bir nüfuza sahipse kredi sözleşmesi kredi kullandırıldıktan yaklaşık 1 yıl sonra imzalandı, teminatlar ise yaklaşık 6 ay sonra alınabiliyordu. Dahası, henüz anapara ödemeleri dahi başlamadan, kredinin daha ilk faiz taksitinde sorun çıktı. Firmanın inşaat tecrübesi olmadığından araziye hiç para ödenmemesi, projenin tamamen kamu kaynakları ile finanse edilmesi bile inşaattaki gecikmeyi engelleyemedi.  AVM’nin açılışı yaklaşık 1 yıl gecikti.  Bu arada Firmanın ödeme gücü olmadığından her iki devlet bankasına ödenmesi gereken ilk faizler yine bu bankaların birinden kullanılan rotatif kredi ile ödeniyor. Kısacası daha ilk taksitte bankacıların yüzdürme dedikleri krediyi kredi ile kapatma olayı gerçekleşiyor. Kredi tahsisinde ve teminat yapısında bu kadar sorunlar olan bir kredinin ödemelerinde problem yaşanmaması zaten sürpriz olurdu.
 Dahası firmanın kredi kullandığı dönemde İzmit’te kentsel dönüşüm ihalesini aldığı ve burada yaptığı inşaat işlerinde ciddi miktarda zarar ettiği, bu zararını ise kamu kaynakları ile inşa ettiği “Next Level” projesinden sattığı gayrimenkullerden elde ettiği kazanç ile kapattığı da kamu bankalarının kendi istihbarat raporlarında yer aldı.
Ankara’nın en değerli bölgesinde yüzde 50-60’la kat karşılığında arsaların müteahhide verildiği bir bölgede TOKİ, Pasifik İnşaat’a burayı yüzde 31’le verdi. Ama bu garipliğin üstüne cila çeker gibi başka bir ilginçlik daha meydana geldi ve 1 Mart 2010’da imzalanan sözleşmede, Pasifik İnşaat’ın yüzde 31’lik teklifi, yüzde 30’a düştüğü söylendi. Mali değeri 4-5 milyon olarak ifade edilen bu yüzde 1’lik hissenin nasıl buharlaştığı ve nerelere gittiği şimdilik sır… 
Gayrimenkul uzmanları Next Level projesinden yaklaşık 1.2 Milyar ABD Doları hasılat beklenmesinin yanlış olmayacağını söylüyorlar. Ama TOKİ nasıl bir hesaplama yaptıysa burayı 354 Milyon TL olarak öngörmüş ve kendisine proje hasılatından 106.2 Milyon TL verilmesine razı olmuş.

Kentsel İsyan Projesi – Gezi Parkı Sanat Kolektifi

Kentsel İsyan Projesi – Gezi Parkı Sanat Kolektifi

Kentleşme Politikası, Artık Ekonomi Politikasıdır