Categories


Authors

Ankara'nın Bugları, Birinci Yılını Doldururken

Ankara'nın Bugları, Birinci Yılını Doldururken

Ankara'nın Bugları, Ocak 2013'te kurulmuş bir Facebook sayfası ve henüz bir yılını tamamlamadan neredeyse 80.000 takipçiye ulaşmış durumda. Ankara’nın sistem hatalarını (bug’larını) esprili fotoğraf paylaşımlarıyla tespit ve ridiküle eden sayfa, anonimleşmiş bir harekete dönüşmüş durumda. Yoldaki çukurlardan, kaldırımlardaki hatalara; tuhaf binalardan, ulaşım problemlerine kadar, sayfanın takipçilerinden güncel paylaşımlar gelmeye devam ediyor. Grubun amaçlarına dair kendi açıklamaları ise şöyle:

Merhaba,

Ankara'nın Bug'ları Sosyal Toplumsal bir Projedir.

Bu sayfa Ankara'da olup biten şahane hataları, çirkinlikleri, kıyıda köşede kalmış, görülmeyen "Ankara Halleri"ni görmenizi sağlamak için başlatılmış bir Projeyi temsil eder.

Ankara’nın Bug’ları Projesi yıllar süren fikirsel bir kuluçka dönemi ve saçlarımızın da dökülmesinin ardından Ocak 2013 yılında ortaya çıktı. Bizler amaçsız muhalif değil; daha yaşanabilir bir kent yaratmak isteyen ve bunun için çabalayan bir yandan da Ankara’da yaşamaya çalışan sıradan insanlarız. Hiçbir şahsı, siyasi oluşumu ve örgütü hedef almıyor; ayrıca hiçbir kurum, grup veya örgütle duygusal, fikirsel ya da fiziksel ilişki kurmuyoruz. Ayrıca, Ankara için çaba gösteren güzel yürekli tüm insanların her zaman yanında olmaya çalışıyoruz.

Ankara’nın Bug’ları Projesi ile Ankara’nın daha yaşanabilir bir kent olmasını isteyen ve bunun için çaba sarf eden tüm kişileri bir araya getirmeyi ve hep birlikte uğraş vermeyi; herkesin hiçbir şey yapmadan, sadece şikayet ettiği ‘Ankara Halleri’ni değiştirip, hep birlikte harekete geçmeyi amaçlıyoruz. Sorunların ve çarpıklıkların süreklilik arz etmelerinden dolayı kanıksanmasının önüne geçmek; Ankara’yı, kolaycı, doğal olarak çarpık ve ilerisi yine çözümsüzlük olan çözüm yöntemlerinden arındırmak ve kentimizin kasvet veren yapısını değiştirmek, ulaşabileceğimiz en güzel sonuçlardan sadece bazıları olacak. 

Aşama 1: Odağı arttır: TAMAMLANDI.

Aşama 2: Dikkat Çek: TAMAMLANDI.

Aşama 3: Harekete geç: Devam ediyor.

Aldous Huxley’nin de dediği gibi: “Başlamak için en uygun zamanı beklersen hiç başlamayabilirsin; şimdi başla, şu anda bulunduğun yerden, elindekilerle başla.”

Kule kalkış için izin istiyoruz.

https://www.facebook.com/AnkaraninBuglari

https://twitter.com/AnkaraBuglari

Ankara'nın Bugları'ndan Bağzı Paylaşımlar:

Polonezköy imara açılıyor!

Polonezköy imara açılıyor!

Kentsel Dönüşüm Fikirtepe'ye Yaramadı!

Kentsel Dönüşüm Fikirtepe'ye Yaramadı!