Categories


Authors

TMMOB’nin Yetkilerini Kısıtlamaya Yönelik Düzenleme Mimar, Mühendis ve Şehir Plancılarını Ayağa Kaldırdı.

TMMOB’nin Yetkilerini Kısıtlamaya Yönelik Düzenleme Mimar, Mühendis ve Şehir Plancılarını Ayağa Kaldırdı.

10 Temmuz 2013

TMMOB yasasının da içinde bulunduğu torba yasanın TBMM'den geçmesinin ardından Ankara İKK’nın yaptığı çağrı üzerine bir araya gelen TMMOB üyeleri, TMMOB önünde toplanarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na yürüyerek siyah çelenk bıraktı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı önünde bir açıklama yapan TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı,  "AKP, bu ülkenin mühendis, mimar, şehir plancılarına darbe yapmıştır. TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreterimiz ve Makina Mühendisleri Odamızın İstanbul Şube 2. Başkanı Sevgili Arkadaşım Süleyman Solmaz, Elektrik Mühendisleri Odamızın İstanbul Şube Başkanı Sevgili Kardeşim Beyza Metin, Mimarlar Odası İstanbul Şubemizin 2. Başkanı Sevgili Ağabeyim Sabri Orcan, Şehir Plancıları Odamızın İstanbul Şube Sekreteri Sevgili Akif Burak Atlar kardeşim, Şube Sekreter Yardımcımız Sevgili Sezi Toprakçı kardeşim, Taksim Dayanışma Platformunun sözcüsü Sevgili Mücella (Yapıcı) ablam, ve sevgili kızı mimar Canan Yapıcı kardeşim bir toplantıdan çıkıp Gezi Parkı‘na giderken İstiklal Caddesi‘nde göz altına alındılar. Arkadaşlarımızın evleri arandı. Şimdi onlardan bir örgüt yaratılmaya çalışılıyor. Savcı bu işten bir örgüt çıkaracak. Örgüt arıyorsan TMMOB‘ye bak, işte örgüt burada. Bu insanların yüreğinde sadece insan sevgisi var, halkına karşı sorumluluk var. Bu örgütün adı TMMOB Sayın Bakan, Sayın Başbakan; sizin çapınız bu örgüte yetmez" diye konuştu.

Açıklamanın ardından,  “hükümet istifa” “Örgüt arama TMMOB burada”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Diren Türkiye, TMMOB seninle”, “TMMOB yürüyor mücadele sürüyor”  sloganları atan grup daha sonra Güvenpark’a yürüyerek bir forum düzenleyerek tepkilerini dile getirdi.

Doğa Tahribine, Kentsel Rant Yağmasına,  Emek Sömürüsüne, Savaşa Baskı Ve Zulme Karşı Meslek Odaları  Sermaye Hükümetlerinin Korkulu Rüyası: TMMOB

Doğa Tahribine, Kentsel Rant Yağmasına, Emek Sömürüsüne, Savaşa Baskı Ve Zulme Karşı Meslek Odaları Sermaye Hükümetlerinin Korkulu Rüyası: TMMOB