Categories


Authors

Su Süzgeci Binası (Filtre İstasyonu) Yıkıldı

Su Süzgeci Binası (Filtre İstasyonu) Yıkıldı

10 Ağustos 2013

Atatürk’ün talimatıyla yapılan, Çubuk Barajı’ndan gelen Ankara'nın içme suyunu filtre eden ve dağıtan Cumhuriyet dönemi yapılarından Su Süzgeci binası artık yok.

TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, binanın “Endüstriyel Miras” olarak korunması için Mayıs ayında Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu’na başvurmuştu. Kurulun yanıtı beklenirken, tarihi binanın yıkımının başladığı haberi geldi. Bir vakıf üniversitesine ait hastane yapılması planlanan alanda yapılan yıkım ile mimarlık tarihimiz açısından yeri son derece önemli bir endüstriyel miras yapımız daha yok edilmiş oldu.

Su Süzgeci Binası, yeni kurulan ve nüfusu kısa sürede artan başkentin su gereksinimini sağlamak, Cumhuriyet’in ilk önemli uğraşları arasında olmuş, bu amaçla Çubuk I Barajı ve filtre istasyonunun (su süzgeci) yapımına 1930’ların ilk yılları içinde karar verilmişti. 10 Haziran 1935 tarihinde temeli atılan yapı 3 Kasım 1936’da barajla birlikte hizmete açılmıştı. Tasarımı Hochtief Şirketi tarafından yapılan Su Süzgeci binası, uzun yıllar Ankara’ya temiz suyun yanı sıra sulama ve Gençlik Parkı havuzları için gerekli suyu sağlayarak hizmet etmişti. Ana binada ve tesisisin diğer yapılarında 1930’lu yılların “kübik” sözcüğüyle tariflenen modern mimarlık biçimlenmesi en tipik özellikleriyle izlenebilmekteydi. 1930’lu yıllarda Ankara’da yapılan Sergievi ve Gar Gazinosu binalarında da bu binadaki gibi yatay kütleleri dengeleyen, saatleriyle benzer kuleler bulunuyor.

Foto: Bir Başkentin Oluşumu/ Avusturyalı, Alman ve İsviçreli Mimarların Ankara’daki İzleri kitabından

“Kerbelâ’nın evlâdıyız; ayıptır, zulümdür, cinayettir!”

“Kerbelâ’nın evlâdıyız; ayıptır, zulümdür, cinayettir!”

Dershaneden Okula Dönüşüm: Eğitim Sisteminin Evrilmesinde Yaşanan Tartışma Üzerine Bir Kaç Not