Back to All Events

Sergi: Bir His Olarak Gerçeklik (Real As a Feeling)


  • Galeri Torun Ballıbaba sok. 52/A Ankara Turkey (map)

Volkan Şenozan - Bir His Olarak Gerçeklik(Real As a Feeling)

Sergi:12-20 Nisan 2014
Açılış // 12 Nisan // 18.00

#TorunAnkara

Ballıbaba sok.52/A

Küçükesat Ankara

http://www.torun-web.com/

https://www.facebook.com/events/1481516222064548/

Multimedya işlerini daha önce çeşitli grup sergileri içinde izlediğimiz Volkan Şenozan ilk kişisel sergisini Nisan ayında Torun’da gerçekleştiriyor. Sanatçı işlerinde ikonları bağlamlarından kopararak, güncel bir görsellik ve gerçeklik biçimi olan kolaj ekseninde yeniden bir araya getiriyor. Bu kolajlar, etik, inanç gibi insani unsurlardan makine ve yapay zekalara uzanan bir platformda başka bir varoluş mekanizmasının sınırları ve olasılıkları üzerine düşündürüyor. Volkan Şenozan’ın kolajları, kendi ürettikleri kadar internet ortamından bulduğu GIF ve benzeri görüntüleri de içeriyor. Tekrarlayan ses ve jestler üzerinden bir gerilim deneyimini ortaya koyan sanatçının bu sergi kapsamında yer alan işlerinden biri olan « Desiring Machine / Arzu Makinası », daha önce bir insan prototipi ve onun zihninin dışavurumu niteliğindeki görüntülerden oluşan aynı isimli işinin, bu defa seslerden oluşan bir başka versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Bugünün estetiğini, dünyanın sermaye, onun organik bir aygıtı niteliğindeki medya ve kitlelerin afyonu olan din üçgenindeki sıkışmışlığı üzerinden ortaya koyan Şenozan’ın üretimleri, temellendikleri kısa ve sürekli tekrarlara dayalı olağan mekanikleriyle, ‘şimdi’nin gerilimlerine hapsolmuş bir gelecek ihtimalini sayıklıyor.Gerçeklik ise, kodlara sıkışmış bu tuhaf distopyada, ansızın sayfanın ortasında beliriveren bir error uyarısından ibaret!
http://volkansenozan.com/

TorunAnkara Kimdir?

Torun, Ankara Küçükesat'ta, sanatı paylaşma ihtiyacı duyan insanların biraraya gelmesiyle doğdu. Sürdürülebilirliğini, bu ihtiyaç etrafındaki kolektif çabalarla sağlarken, mekanı sanatçıya geri vererek, güncel sanattaki egemen ilişkilerin dışında var olabilen bir sanatsal paylaşımın yollarını arıyor. Açılan sergilere paralel ve sanatçıyla işbirliği içerisinde gerçekleştirilecek etkinliklerin farklı disiplinlerle yan yana geldiği, tartışmanın ve eleştirinin canlı olduğu bir zemin yaratmayı hedefliyor.

Yaşanacak paylaşımların kendine ve etrafına yeni bir biçim verebileceğine inanan 'torun', kendisini varedecek sanatçı ve izleyiciye sürekli bir çağrıdır.