Back to All Events

25.Ankara Uluslararası Film Festivali


25.Ankara Uluslararası Film Festivali 5-15 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.25. Yıla özel olarak Festival Film gösterimleri Şubat ayından itibaren SineBellek film gösterimleriyle başlıyor.

Bu yıl Festivalin teması bellek/belleksizleşme/belleksizleşmeye direnme.

Her hafta, bir film ikişer kez, Salı ve Perşembe akşamları olmak üzere, Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda, saat 19:00’da sinemaseverlerin beğenisine sunulacak. Sinebellek gösterimlerinin en önemli özelliği ise film gösterimi sonrasında, akademisyenler, sinema eleştirmenleri, yönetmenler tarafından izleyicilere sunulacak “film okumaları” olacaktır.

SineBellek Şubat 2014 programı şu şekilde;

 

Berlin Üzerinde Gökyüzü (Der Himmel über Berlin)

Wim Wenders, 1987 Almanya

4 Şubat 2014 Salı - 6 Şubat 2014 Perşembe, 19:00

1987 Cannes Film Festivali En İyi Yönetmen, 1987 En iyi Avrupa Filmi, 1987 Fransız Film Eleştirmenleri En İyi Yabancı Film

Okuyucu: Prof. Dr. Seçil Büker

1980'lerin sonunda Berlin şehrinde insanların görüp işitemediği Damiel ve Cassiel adlı iki melek sürekli olarak çevrelerini ve insanları gözlemektedirler. Bu melekler zamanın başlangıcından beri oradadırlar ve çağlar boyunca doğanın ve insanların geçirdiği bütün değişimlere tanık olmuşlardır.

Bu gerçeküstücü naif filmde, herşeyi gören ama hiçbir şeye müdahale edemeyen bu meleklerden birisi ölümsüzlükten bıkarak insanların arasına karışmayı dener.

 

Oyunun Kuralı (La Règle du Jeu)

Jean Renoir, 1939 Fransa

11Şubat 2014 Salı -13 Şubat 2014 Perşembe, 19:00

Jean Renoir'ın yönetmenliğin üstlendiği film, Sight and Sound Sinema Dergisi'nin Dünyanın En İyi Filmler Sıralamasında dördüncü durumda. Filme çevrildikten 27 yıl sonra, 1966 yılında Danimarka Film Eleştirmenleri Ulusal Derneği tarafından sunulan Bodil Ödülü  almaya hak kazanmıştır.

Okuyucu: Prof. Dr. Oğuz Onaran

Sinema tarihinin en iyi filmlerinden biri olarak kabul edilen "Oyunun Kuralı", aynı zamanda Renoir'ın filmografisindeki en iyi filmi sayılmaktadır. Film, işgal yıllarında, Nazi'ler tarafından yasaklanır. Savaş yıllarında nerdeyse kaybolmuş olan film, 1956'da bir araya getirilerek bizzat Jean Renoir nezaretinde restore edilir. 1959 yılında, bu son haliyle gösterildiği Venedik Film Festivali'nde, Dünyanın en iyi filmlerinden biri olarak ilan edilir. II. Dünya Savaşı'nın arifesinde Fransa sosyetesinin yaşam tarzını, çarpık tavır ve ilişkilerini alaycı bir bakış açısıyla ele alan bu töre komedyası, (comedy of manners) bir kaba güldürü (fars) olarak başlar ve trajedi ile sonlanır. "Oyunun Kuralı" kısaca ahlak yoksunu bir grup insan hakkında ahlaki bir filmdir.

 

Amcam Önceki Yaşamlarını Hatırlıyor (Loong Boonmee Raleuk Chat)

Apichatpong Weerasethakul, 2010 Tayland

18 Şubat 2014 Salı - 20 Şubat 2014 Perşembe, 19:00

2010  Cannes Film Festivali'nin Alltın Palmiye, 2011 Asya Film Ödülleri En İyi Film

Okuyucu: Doç. Dr. Serpil Aygün Cengiz

Ölüm korkusu, yaşamın sıradanlığı gibi evrensel temaları şiirsel ve düşsel bir dille anlatan film, aynı zamanda geleneksel Asya korku ve hortlak filmlerini de ters yüz ediyor. Filmde, hasta ve ölümü bekleyen Amca Boonmee'nin sona doğru giden yaşamında, onu 'rahat' ettirmek için ellerinden geleni yapan çevresi ve geçmişinden gelen 'hayaletlerle, (karısı ve oğlu) yaklaşan ölüme karşı 'antrenmanlı' olmanın hesapları işleniyor.

Okuyucu: Serpil Aygün Cengiz

Roma Açık Şehir (Roma, Città Aperta)

Roberto Rossellini , 1945 İtalya

25 Şubat 2014 Salı - 27 Şubat 2014 Perşembe, 19:00

1946 Cannes Film Festivali Altın Palmiye, New York Film Eleştirmenleri Birliği En İyi Yabancı Film Ödülü

Okuyucu: Doç. Dr. Ahmet Gürata

İtalyan Yeni Gerçekçiliği’nin ilk örneği olan film, 1944 yılında Nazi işgali altında başkent Roma'daki direnişin öyküsünü anlatır. Senaryosu Sergio Amidei ile birlikte Fellini tarafından yazılmıştır.

4 Şubat Salı    Berlin Üzerinde Gökyüzü (Der Himmel über Berlin) 1987 AlmanyaWim Wenders Prof. Dr. Seçil Büker

6 Şubat Perşembe Berlin Üzerinde Gökyüzü (Der Himmel über Berlin) 1987 AlmanyaWim Wnders Prof. Dr. Seçil Büker

11 Şubat Salı Oyunun Kuralı (La Règle du Jeu) 1939 FransaJean Renoir Prof. Dr.Oğuz Onaran

13 Şubat Perşembe  Oyunun Kuralı (La Règle du Jeu) 1939 FransaJean Renoir Prof. Dr.Oğuz Onaran

18 Şubat Perşembe Amcam önceki yaşamlarını hatırlıyor. (Loong Boonmee Raleuk Chat) 2010  TaylandApichatpong WeerasethakulSerpil Aygün Cengiz

20 Şubat Perşembe  Amcam önceki yaşamlarını hatırlıyor. (Loong Boonmee Raleuk Chat) 2010  TaylandApichatpong WeerasethakulSerpil Aygün Cengiz

25 Şubat Salı  Roma Açık Şehir (Roma, Città Aperta) 1945 İtalyaRoberto RosselliniDoç. Dr. Ahmet Gürata

27 Şubat Perşembe  Roma Açık Şehir (Roma, Città Aperta) 1945 İtalyaRoberto Rossellini Doç. Dr. Ahmet Gürata

Festival ile ilgili daha detaylı bilgi için tıklayınız.