Back to All Events

Konferans:"Yerden Gelen Esin: Bağlamla İlişkilenişin Türleri"

53518.jpg

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSGSÜ) bünyesinde çalışmalarını sürdüren Anadolu Kültürü ve Sanatı Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKSAM)'ın "Mekân ve Yer" temalı konferans dizisi, Aydan Balamir ile devam ediyor.

 

BAŞLAMA TARİHİ:3 Ocak 2014 15:30

YER:MSGSÜ MF Video Konferans Salonu

ŞEHİR:İstanbul

DÜZENLEYEN:MSGSÜ Anadolu Kültürü ve Sanatı Araştırma ve Uygulama Merkezi (AKSAM)

A: Meclis-i Mebusan Caddesi No: 24 Fındıklı, İstanbul

T: (212) 252 16 00 / 298

E: aksam@msgsu.edu.tr

 

Aydan Balamir'in “Yerden Gelen Esin: Bağlamla İlişkilenişin Türleri”başlıklı sunumu, 3 Ocak 2014 Cuma günü saat 15:30'da MSGSÜ Mimarlık Fakültesi Video Konferans Salonu'nda izlenebilir.

Konuşmada, mimari mekânın kurulmasında yerin özelliklerinden esinleniş yolları konu ediliyor. Balamir, yerin en geniş ve dolaylı-hayali bağlamlarını hatırlamakla ya da en yakınındaki doğrudan-maddi bağlamı deneyimlemekle yola çıkarken, “mimarinin yaşayanlara neleri hatırlatmakta ve deneyimletmekte olduğu” sorusunu soruyor. Bu soru, konuşmacının Ağa Han Ödülleri için teknik inceleme raporlarını hazırladığı üç bina üzerinden tartışılıyor: Addis Ababa’da Hollanda Sefareti (Dick van Gameren, Bjarne Mastenbroek), Yeni Delhi’de Parlamento Kütüphanesi (Raj Rewal Associates) ve Shey-Ladakh’da Druk Pema Okulu (ARUP Associates). Mimari programlarında farklı temsil ve kimlik beklentileri bulunan bu üç yapı, bağlamın arkaik ve gündelik unsurlarıyla ilişkileniş biçimleriyle de farklılaşmakta... 

 

Earlier Event: December 27
Mimari 1 Akşam-2
Later Event: January 5
TMMOB Öğrenci Evi Açılışı