Back to All Events

"Ankara Yolunda" - "Müstesna" Ortak Sergi


  • Siyah-Beyaz Galeri Kavaklıdere Sk No:3 D:1 Ayrancı/Ankara Türkiye (map)
Screen Shot 2014-01-16 at 11.13.41.png

Ela Cindoruk ve Yılmaz Aysan son çalışmalarını Ankara’da Siyah/Beyaz Sanat Galerisinde sergiliyorlar. 17 Ocak’ta açılan ortak sergi 5 Şubat’a kadar izlenebiliyor. Yılmaz Aysan’ın çalışmaları “Müstesna” adını verdiği heykelsi natürmortlar, portreler ve peyzajlardan oluşuyor. Ela Cindoruk ise fotoğraf ve takı/mücevher çalışmalarını “Ankara Yolunda” başlığı altında sergiliyor. 

“Kendi Başına Durabilen İşler”

Yılmaz Aysan “Yaklaşık 30 yıl önce, Galeri Siyah Beyaz'da "Dansözler" ile başlatmış olduğum ‘bir araya getirme/yerleştirme’ temelli sanatsal çalışmalarımı, "Müstesna" sergisi ile bir adım daha ileriye götürüyorum” diyor. Aysan son 30 yıllık bir perspektif içinde çalışmalarını şöyle tanıtıyor:

“1980'lerde, birer yerleştirme ve canlandırma olarak tüm galeri ortamına yaydığım (Dansözler, 1986, Gölgeler, 1987, Gaea, 1991) sanatımı, 90'larda mekândan bağımsız, kendi başına var olabilen küçük evrenlere yerleştirmiştim (Boxes of Curiosities, 1994). 3 boyutlu sınırlarla dış dünyadan ayrılan bu çalışmalar, 2000'lerde, içinde yer aldığı kısıtlayıcı/tanımlı mekâncıklardan kurtularak, onların dış yüzeylerine taşmıştı (Harmonia Mundi, 2004). Şimdi ise, gerçek veya sanal mekânsal kısıtlardan kurtularak kendi başına durabilen işlere dönüşüyor.”

"Aşina Olduğumuz Bezemeler"

“Mücevherlerim, her yerde ve her şekilde varlığını sürdürmüş olan, yakından aşina olduğumuz bezemelere olan ilgimi yansıtıyor” diyen Ela Cindoruk, fotoğraflarının dış dünyada ilgisini çeken kompozisyonlardan oluştuğunu anlatıyor. Ela Cindoruk çalışmaları hakkında şöyle diyor: 

“2003-4 yıllarında üzerinde çalıştığım ‘klasik’ işlerimde, poliüretan kartonpiyerleri kullanarak yaptığım mücevherler ile bezemelere karşı başlayan bu ilgim, 2005-6 da “Rüzgargülü” serisi ile devam etti. Bu seride, gene seri üretim ürünü olan kâğıt dantelleri (doily) kullandım. Onları “papier-mâché” tekniği ile şekillendirip, gerektiğinde boyadım. Derken yeni malzeme arayışım, 'doily' leri gazete kâğıdından üreterek farklı bir boyuta taşıdı (2007-), gelip geçici ve değersiz gazete kâğıdını, klasik dantel motifi ile bezeyip, gene ‘papier-mache’ tekniği ile boyutlandırdım, altın ve inciler ekledim.”

Tez Çalışması: "Dış Duvar Resimleri"

Siyah / Beyaz Sanat Galerisinde son çalışmaları sergilenen Yılmaz Aysan, 1953 yılında doğdu. Çalışmalarını İstanbul’da sürdüren bir sanatçı, grafik tasarımcı ve araştırmacıdır. 1970’te Ankara Fen Lisesi ve 1976’da ODTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü’nden mezun olan ve 1980’de aynı fakültede “Dış Duvar Resimleri (Extra Murals)” konulu yüksek lisans tezini tamamlayan sanatçı, 1998’den bu yana, İstanbul Bilgi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dersler vermektedir.

Yılmaz Aysan, 1970-76 yılları arasında öğrenci olduğu ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde politik ve kültürel afiş tasarımları yaptı, arkadaşlarıyla beraber serigrafi yapmayı öğrendi ve uyguladı. 1976-80 yılları arasında Ankara’da, başta Mimarlar Odası olmak üzere, TMMOB, Çağdaş Sahne Kültür Merkezi, Köy-Koop gibi kuruluşların çeşitli afiş, broşür, dergi kapağı gibi grafik tasarımlarını yaptı ve kendi serigrafi atölyesinde bazılarının baskılarını gerçekleştirdi. İlk ödülünü, 1981’de Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Afiş Yarışması’nda aldı ve daha sonra çeşitli grafik tasarımlarıyla ulusal ve uluslararası ödüllere layık görüldü. Mayıs 2008’de ’68 Afişleri, ODTÜ Devrimci Afiş Atölyesinin Öyküsü isimli kitabı Metis Yayınları’ndan yayınlandı. 

Endüstri Ürünleri Tasarımından Tasarım Kültürü ve Yönetime

Siyah / Beyaz’da takı ve fotoğraf çalışmaları sergilenen Ela Cindoruk,  1963’te Ankara’da doğdu. 1984’te Orta Doğu Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nden mezun oldu. 1988’de New York Parsons School of Design’da metal biçimlendirme ve takı tasarımı eğitimini tamamladı. 1999-2005 arasında İstanbul Teknik Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2000 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tasarım kültürü ve yönetimi konularında ders vermektedir. 

Ela Cindoruk, 1988-1989 yıllarında İstanbul’da Urart için mücevher tasarımcısı olarak çalıştı. 1989’da kendi atölyesinde takı tasarlamaya ve üretmeye başladı. 1993’te Nazan Pak ile birlikte İstanbul’da ‘elacindoruknazanpak’ takı atölyesi ve galerisini kurdu. 1999’da Nazan Pak ve Yılmaz Aysan ile birlikte İstanbul Borusan Sanat Galerisi’nde ‘Ruh ve Beden İçin Çoğaltmalar’ başlıklı takı sergisinin küratörlüğünü üstlendi. Eserleri, Milano - Wallpaper Global Edit 2006, Saint Étienne - Biennale Internationale Design 2006 ve Viyana V&V Galerie’deki “Orna-Mental, Schmuckkunst aus Istanbul” 2007 gibi birçok karma ve kişisel sergide yer aldı.

"Hep Aynı Yolda Değil Miyiz?"

Ela Cindoruk sergisine, fotoğraf çalışmalarıyla ilişkili olarak “Ankara Yolunda” adını vermiş. “Fotoğraflar, 2009 ve 2010 yıllarında İstanbul - Ankara - İstanbul yolunda çekildi. Siyah Beyaz'da ki sergilere giderken ve dönerken...” diyor ve ekliyor: “Hep yolda değil miyiz zaten?” Ela Cindoruk ürettiği takı çalışmaları için de şöyle diyor: 

“İlk başlarda kullandığım farklı dantel motifleri sonuna doğru tek bir motifte takılı kaldı. Bu sergideki işler işte bu motifin gümüşe uyarlanması ile ortaya çıktı. Gümüşü şekillendirip-boyutlandırdım ve yer yer renklendirdim. Daha da ileriye giderek, elimdeki mükemmel motifi bozmaya başladım. Sonra bu bozulmuş/yamulmuş dantel motifli gümüşleri ‘beden mücevherleri’ olarak şekillendirdim, daha büyük boyutlarda pirinçten ürettiklerim ise ‘duvar mücevherleri’ oldular.”

“Başka bir amaçla yaratılmış nesneleri/görüntüleri, amaçlarının dışında ve salt estetik veya felsefi varoluşlarıyla, bana ifade ettikleri veya üzerine benim yüklediğim anlamlarla, veya sadece form ve malzeme değerleriyle, kendi ürettiğim parçalarla bir biçimde birleşerek bambaşka bir ifade kazanmasını ve kendi başına bağımsız bir varlık olarak var olmasını sağlamaya odaklanmış bir sanatsal yaklaşıma sahip olduğumu düşünüyorum. Bu yaklaşımın, hazır görüntülerin yeniden üretimiyle başka bir boyuta taşındığı da oldu (Rebel, 2010). Bu tavır, geçen 30 yıla yakın zaman içinde olgunlaşarak, kendi bağımsız, aykırı, ayrıksı serüvenini yine kendi anlayışı doğrultusunda sürdürmüştür.”

Kuraldışı, Ayrıksı

Yılmaz Aysan sergideki çalışmalarını “Müstesna” adı altında derlemiş. “Müstesna” sözünün bir bütünün ya da kuralın dışında olan, kuraldışı, benzeri az bulunan. ayrıcalı, ayrı tutulan, ayrık” anlamlarına geldiğini hatırlatan Yılmaz Aysan çalışmaları hakkında verdiği bilgilere şunları ekliyor: 

“Çalışmalarımdaki üç boyutlu işler etkileşimlidir. Müellif olarak, nesnelerin nasıl bir araya gelebileceği konusunda kendi tercihimi göstermekteyim ancak çoğu nesne birbirlerine bağlanmış değildir, yeniden düzenlenebilir, yepyeni kompozisyonlar oluşturulabilir. Bazı kompozisyonlara yerleştirilen hareket eden nesneler ise yaratılan evrenlere ayrı bir can katar.
 
“Bu çalışmalarda, kendi sanat yapma anlayışımın gelişmesinin, sadeleşmesinin ve daha incelmesinin yanı sıra kendimce önemli sanatsal önermeler yeralmaktadır. Aslında göründüğü gibi olmayan işler üreterek aykırı tutumumun altını çizmekteyim. Hem geçmişin klasik ve modern sanatına, hem de günümüz güncel sanatına göndermeler içeren bu çalışmalar, günümüz sanatına benim yanıtımı oluşturuyor.”

30 Yıllık Birikim

Mimarlar Odası yayın çalışmalarına önemli katkıları olan Yılmaz Aysan  1983’te İstanbul Sanat Bayramı kapsamında düzenlenen Sanatta Yeni Eğilimler yarışmasında “Yalnızım” isimli yapıtıyla bronz madalya almıştı. İlk kişisel sergisini, 1985 yılında gene Ankara Siyah Beyaz Sanat Galerisi’nde açmıştı. 

Yılmaz Aysan, 1988-97 yılları arasında sanatçı arkadaşlarıyla “Koridor Gönderi Yapıt”ı hazırladı. İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nde “Özel Şeyler” adıyla kişisel bir sergi gerçekleştirdi. İstanbul Sanat Fuarı 1994 (Boxes of Curiosities) ve Art Istanbul 2004’te (Harmonia Mundi) eserleri sergilenen sanatçı, kişisel sergilerin yanı sıra pek çok karma sergiye de katıldı. 2009’da “Rebel” isimli, ‘68’lerin popüler politik ikonları üzerine iki sergi gerçekleştirdi.

(Sergi tanıtım bülteninden derlenmiştir.)