Back to All Events

Kitle ve İktidar, Köken Ergun


  • Salt Ulus Doğanbey Mh., Ulus Dolmuşları No:12 Ankara Türkiye (map)
Köken Ergun’un TANKLOVE (2008) videosundan bir kare

Köken Ergun’un TANKLOVE (2008) videosundan bir kare

Köken Ergun’un video işleri, kendilerine özgü sosyal gruplar ve alt kültürlerin ritüellerini inceler. Almanya’daki Türk düğünlerini, Caferilerin Aşura merasimlerini, Filipinli göçmen işçilerin kendi aralarında düzenledikleri güzellik yarışmalarını, resmî bayramlardaki askerî törenleri takip eder; ortak kimliklerin oluşum ve sunumlarını araştırır. 
Ergun, toplulukların sosyalleşme biçimleri ve bunlar sonucunda ortaya çıkan dinamiklerle ilgilenir. Belgeselci bir tavırdan çok kişisel merakla irdelediği ritüellerin dinî, toplumsal ve eğlence bağlantı noktalarını samimiyetle inceler. Ayrıca, bu ritüelleri oluşturan ve yaşatan göç, farklılık, milliyetçilik ve sekülerizm konularının merceklerinden bakar. Birlikte çalıştığı grupları, kurduğu uzun erimli ilişkiler aracılığıyla işlerinin bir parçası hâline getirir.
Sergi adını, Elias Canetti’nin Masse und Macht [Kitle ve İktidar] adlı kitabından alır. Ergun, işlerinde otoritenin bireyler üzerindeki olumsuz etkileri ve iktidarların kitlelere yaptırımlarını zeki bir dille ele alır; sistemde süregelen çarpık mekanizmaların kırılgan noktalarını ortaya çıkarır. 
Beden politikasına dair ilk dönem işlerinden İsimsiz’de (2004), sanatçıyı farklı biçimlerde başını örterken izleriz. Ergun’un ritüellere olan ilgisinin ilk habercilerinden olan bu iş, grupların ortak deneyiminden ziyade bireylerin mahreminden bir kesit gösterir. 
Militarizm ve milliyetçilik konularını işlediği Ben Askerim (2005), 19 Mayıs törenlerinde geçer. Rotterdam Film Festivali’nde ödül kazananBayrak (2006), 23 Nisan törenlerinde çekilmiştir. Bu işler, zorunlu kutlamalardaki benzerlikleri irdelerken, 1930’lara has bir tören estetiğinin zamanımıza nasıl taşındığına bakar. Sanatçı, askerî vesayetin konu dışı olduğu Danimarka’da çektiği TANKLOVE (2008) videosunda da, Jyderup adlı ufak bir kasabada, bir tankın adeta bir film sahnesinden çıkmış gibi sokakta ilerlemesinin günlük hayata etkilerini sorgular. 
Binibining Promised Land (2009-2010) ise, İsrail’de yaşayan Filipinli göçmen işçilerin Tachana Merkazit otogarında gerçekleştirdikleri güzellik yarışmasını konu alır. Bir güzellik yarışmasından çok ötesini gözler önüne seren bu iş, çalışma koşulları, göçmenlik ve bunların tetiklediği kültürel kodları irdeler.
Köken Ergun, İstanbul ve Berlin’de yaşayan bir video sanatçısıdır. Ergun’un işleri, Platform Garanti, Palais de Tokyo, Stedelijk Museum Bureau Amsterdam, KIASMA Museum of Contemporary Arts, Digital ArtLab, Casino Luxembourg, Heidelberger Kunstverein ve Kunsthalle Winterthur gibi uluslararası kurumların yanı sıra Oberhausen, Rotterdam, Sydney ve Zagreb film festivallerinde gösterildi. Sanatçı, 2007’de Bayrak(2006) ile Rotterdam Film Festivali’nde, 2013’te Aşura (2012) ile 63. Berlin Film Festivali’nde ödül kazandı. 
Kitle ve İktidar, Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 19. Gezici Festival’in son gününde açılacaktır. 
* Sergi adını, Elias Canetti'nin Masse und Macht [Kitle ve İktidar] adlı kitabından almaktadır.

Earlier Event: November 28
MSF 2013
Later Event: December 13
Film-Müzik "Eskinin Tadı"