Categories


Authors

İstanbul'un Mega Projeleri

İstanbul'un Mega Projeleri

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği, hem şehir plancılarının ve mimarların hem de kentlinin takip edebileceği, önerilen/inşaatı süren/gerçekleştirilen "mega projeler" için güncel bir veri tabanı oluşturdu.

İstanbul'un uydu görüntüleri ve fotoğraflarıyla desteklenmiş bir dijital harita hazırlayan ekip, projelerin türüne ve açıklanma tarihine göre de sınıflandırarak İstanbul'un mega projelerini inceleme imkanı sunuyor. 3. Boğaz Köprüsü'nden ve 3. Havalimanı'na, Zorlu Center'dan birçok kentsel dönüşüm projelerine kadar 65 mega projenin işlendiği çalışma için İstanbul SMD şunları söylüyor:

"İstanbul’un ve İstanbulluların geleceğini önemli derecede etkileme kapasitesine sahip olan projeleri, değişik ölçeklerdeki harita / hava fotoğrafları üzerine yerleştirerek, kentle ve birbirleriyle olan ilişkilerinin bütünsel bir yaklaşımla okunabileceği, güvenilir ve güncel bir bilgi kaynağı olmayı amaçladık.

Birçok projenin, konum, plan ve fotoğraflarıyla yer aldığı sitemizde, ayrıca tüm teknik bilgileri de bulabilirsiniz. Sitede bulabileceğiniz bir başka bilgi de hangi zaman dilimlerinde hangi projelerin açıklandığı ve bu anlamda birbirilerini de nasıl etkiledikleri. Bu bilgiler kısa süreli aralarla yenilenecek böylece, gerçek mekânların ve inşaat süreçlerinin nasıl ilerlediğini de takip edebileceksiniz.

MEGAİSTANBUL sitesinin analitik çalışma yapmak isteyen tüm mimar, şehir plancısı ve diğer ilgili bilim insanları için yararlı bir kaynak olmasını diliyoruz."

 

İstanbul Mega Projeleri'ni daha yakından incelemek için burayı tıklayınız.

Peter Eisenman ile Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı Uluslararası Mimari Yarışması Üzerine Söyleşi

Peter Eisenman ile Yenikapı Transfer Noktası ve Arkeopark Alanı Uluslararası Mimari Yarışması Üzerine Söyleşi

Barış Ütopyası: Marinaleda

Barış Ütopyası: Marinaleda