Categories


Authors

2014 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü Shigeru Ban Kazandı

2014 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü Shigeru Ban Kazandı

2014 Pritzker Mimarlık ödülü’nün sahibi bu yıl 56 yaşındaki Japon mimar Shigeru Ban’ın oldu. Tokyo, Paris ve New York’ta ofisleri bulunan Shigeru Ban’ın mimarlık alanındaki şık,yenilikçi,çevreye duyarlı ve insan odaklı çalışmaları tasarımlarında ön plana çıkıyor. Shigeru Ban yaklaşık yirmi yıl boyunca bir çok doğal afet bölgelerini gezmiş ve buradaki yerel katılımcı,gönüllüler ve öğrenciler’le birlikte basit, düşük maliyetli ve geri-dönüşümlü malzemelerle doğal afetlerden zarar gören insanlar için barınaklar ve toplu yaşam merkezleri inşa etmiştir.

Shigeru Ban ödülle ilgili olarak ise "bu ödülü almak büyük bir onur ve bununla birlikte artık daha dikkatli olmalıyım.Benim özel konut komisyonlarım ve afet çalışmalarımda birlikte çalıştığım insanları dinlemeye devam etmeliyim. Bu ödül yaptığım şeyi yapmaya devam etmem ve değişmemem için de cesaret veriyor" dedi.

Pritzker Mimarlık Ödülü 35 yıl boyunca kuruluşundan bu yana mimarlık alanında insanlık için önemli ölçüde katkıda bulunan ve bunun tutarlılığı üzerinden çalışmalarını sürdüren mimarlara verilmektedir. Juri değerlendirmesinde ise; "Shigeru Ban tam anlamıyla bu ödülün ruhunu yansıtmakta ve yirmi yıldır doğal afetlerin yol açtığı aşırı durumlarda yaratıcılık ve kaliteli tasarımlarıyla bu duruma cevap veren olağanüstü bir mimardır. Ban’ın tasarımları doğal afetlerden dolayı yıkıma uğramış bir çok insan için barınak,toplum merkezleri ve manevi yerler sağlar ve bir trajedi bir ülkeyi vurduğu zaman Ban en başından itibaren Ruanda, Türkiye, Hindistan, Çin ,İtalya, Haiti ve Japonya olmak üzere daima onların arasındadır. " şeklinde değerlendirilmiştir.

Ban kendi mimarlık pratiğinde çeşitli tasarım çözümleri üretmekte ve içinde bulunduğu çevredeki yapı ve malzemeleri kullanarak doğal havalandırma,ışık ve manzara’yı da öne çıkaran konforlu mekanlar tasarlamaktadır.

İmajlar © PritzkerPrize

Ankara’nın Öncü Galerileri

Yunanistan’da Hükümetin Tarihi Binaları Satma Planı Protesto Ediliyor

Yunanistan’da Hükümetin Tarihi Binaları Satma Planı Protesto Ediliyor