Categories


Authors

Yunanistan’da Hükümetin Tarihi Binaları Satma Planı Protesto Ediliyor

Yunanistan’da Hükümetin Tarihi Binaları Satma Planı Protesto Ediliyor

Yunanistan’da kültürel ve tarihi miras kapsamındaki yapıların özelleştirme programına alınarak satışa çıkarılmasına ilişkin The Guardian gazetesinde 16 Mart 2014 günü yayınlanan yazının çevirisini veriyoruz. Satışa çıkarılan gayrimenkuller konusunda ayrıntılı bilgilere aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz: 

(Protestocular Yunanistan ulusal kültür mirasının birer parçası olan yapıların satışa çıkarılmasının yasalara aykırı olduğunu dile getiriyorlar)

Ciddi bir ekonomik kriz içinde olan Yunanistan’da hükümet, aralarında Akropolis çevresindeki yapıların ve diğer simgesel binaların da bulunduğu kamu mülkiyetindeki taşınmazları özelleştirme programına alarak satışa çıkardı. Yunanistan’ın kültürel değerlerini pazarlamaya yönelik bu program, Atina sokaklarında yeni protestoların odak noktası haline geldi. 

Eylemciler 15 Nisan günü Atina kent merkezinde bir gösteri yürüyüşü düzenleyerek ulusal kültür mirasının yasalara aykırı bir biçimde satışa çıkarılmasına karşı tepkilerini dile getirdiler. Yunanistan’da çoğu kişi hükümetin bu son girişimini, zaten son dört yıldır ekonomik krizle birlikte bir borç batağı içinde ciddi bütçe kısıntılarının, rekor düzeylerde işsizlik ve yoksulluğun yaşandığı ülkede halka karşı yeni bir aşağılayıcı uygulama olarak görüyor. 

Attalos Stoası

Attalos Stoası

Panatenaik Stadyumu

Panatenaik Stadyumu

Tanınmış sol aktivistlerden Petros Konstantinu, “hükümet sürekli olarak ekonomide ne kadar başarılı olduğunu anlatmaya çalışıyor ama gerçekte durum hiç de öyle değil” diyor. Konstantinu’ya göre kamu binalarının satışı girişimi, sadece hükümetin ekonomide öngördüğü hedeflerden ne kadar uzak olduğunu kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda bu binaların sözde kamu yararı ileri sürülerek nasıl açıkça hatalı bir uygulamayla sömürüye kurban edileceğini gösteriyor.   

Uluslararası kredi kuruluşlarına uzun süredir ödenemeyen 10.1 milyar Euro’luk borcun yoğun baskısı altında bazı yeni düzenlemelere gitme durumunda kalan Antonis Samaras’ın kırılgan iki partili koalisyon hükümeti, geçtiğimiz hafta mülkiyeti devletin elinde bulunan bir grup gayrimenkulü özelleştirme fonu TAIPED’e devretti. Bu gayrimenkuller arasında 1922 Küçük Asya Felaketinde Türkiye’den gelen göçmenler için yapılmış konut blokları ve modern Yunanistan devletinin kurulmasından kısa bir süre sonra Akropolis’in eteğinde inşa edilen ve bugün Kültür Bakanlığı tarafından kullanılmakta olan neo-klasik binalar da var. 

1922’de Türkiye’den giden göçmenler için yapılmış konut blokları

1922’de Türkiye’den giden göçmenler için yapılmış konut blokları

Hükümetin bu uygulamasını, üst düzeyde yetkili Yunanistan Merkezi Arkeolojik Konseyi KAS’ın benzeri tartışmalara konu olan yeni bir kararı izledi. Konsey, Atina’nın iki önemli antik yapısının, antik Agora’daki Attalos Stoası’nın ve Panatenaik Stadyumu’nun özel etkinlikler için firmalara kiraya verilebileceği kararını aldı. Oysa konsey daha önce anıtların ticari amaçlarla kullanılması taleplerini kesin bir kararlılıkla geri çevirmişti. Örneğin 1998 yılında modacı Calvin Klein, düzenleyeceği bir defile için MS 2. Yüzyıldan kalma Herod Atticus tiyatrosunu kullanmak istemiş ve karşılığında Yeni Akropolis Müzesi inşaatına bağışta bulunacağını bildirmiş, fakat bu talep konsey tarafından reddedilmişti. 

Atina 2010 Mayısında, Avrupa Birliği, Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu tarafından yakın denetim altına alındığından bu yana özelleştirme programı Yunanistan için son derece sorunlu bir konu oldu. Karşılaşılan tepkiler sonucunda, başlangıçta Avrupa’nın en iddialı özelleştirme girişimi olarak sunulan program, 2015’e kadar 50 Milyar Euro toplama hedefinden 2016’ya kadar 11 Milyar Euro toplama hedefine geriledi. 

Son derece tarihi değer taşıyan kamusal varlıkları satışa çıkarma kararına tepki gösterenler sadece kemer sıkma politikalarına karşı olan solcular değil. Yeni ekonomik düzenlemeleri destekleyen muhafazakarlar da bu programa tepki gösteriyor ve bir süredir Alman bulvar gazetelerinde alay konusu haline gelen, devasa borçları ödemek için ülkenin kültürel mirasını satma gibi bir düşüncenin sonunda gerçekleşmekte mi olduğunu sorguluyor. 

Muhafazakar Kathimerini gazetesinde Nikos Ksidakis, “söz konusu varlıkların satışı işlemlerinde bu şekilde aceleci davranmaları, özelleştirme sürecini hızlandırmak için bunları yok pahasına mı satacakları konusunda akla bir dizi soru getiriyor” diyor.  Akropol çevresinde bulunan ve simgesel değerler taşıyan yapıların satılması kararını üzüntüyle karşıladığını belirten Ksidakis, “bunun arkasından Alman Bild gazetesinin utanmadan önerdiği gibi adaların satılması veya kiraya verilmesi mi gündeme gelecek” diye soruyor. 

Yukarıdaki yazı 16 Mart 2014 günlü The Guardian gazetesinden alınmıştır.

Korfu adasında bulunan Castello Bibelli adlı tarihi yapı dasatışa çıkarılanlar arasında

Korfu adasında bulunan Castello Bibelli adlı tarihi yapı dasatışa çıkarılanlar arasında

2014 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü Shigeru Ban Kazandı

2014 Pritzker Mimarlık Ödülü’nü Shigeru Ban Kazandı

Nippon Moon ve Sembol Yapılar

Nippon Moon ve Sembol Yapılar