Categories


Authors

Nippon Moon ve Sembol Yapılar

Nippon Moon ve Sembol Yapılar

Uluslararası Mimarlık Ofisi UNStudio, dünyanın en yüksek dönme dolap projesini Japonya’da gerçekleştiriyor.Nippon Moon (Japonya Ay) isimli projenin,  bir diğer dönme dolap olan  London Eye (135m) yapısının neredeyse 2 katı büyüklüğe sahip olması planlanıyor.

2000 yılının Mart ayında açılan London Eye (Millenium Jant) şu an Avrupa’nın en yüksek dönme dolabı. Şehrin Güney Kıyı bölgesinde (South Bank)  yer alan London Eye, açıldığı 2000 yılından bu yana, turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir durak noktası oluşturdu. Bu bağlamda, Ben Van Berkel’in kurucusu olduğu UNStudio’nun tasarladığı Nippon Moon Ferris Wheel projesinin de; konumu henüz tam olarak belirlenmemiş olsa bile; Japonya için benzer bir turistik nokta yaratması amaçlanıyor.

2684618480.jpg

Bu noktada, her iki projenin oldukça kalabalık bir ailenin en genç fertleri olduğunu söylemek gerek. Bu kalabalık ailenin bütün bireyleri için geçerli ortak nokta ise; çoğu zaman ihtiyacın çok ötesindeki boyutları. Bu boyutlar onları, oldukça rekabetçi olan ortam içinde genellikle kısa süreliğine liste başı yaptı. Özellikle; yüksek yapıların şehrin silüetini; yani algılanan ve pazarlanan fotoğrafını oluşturmaktaki başarıları nedeniyle bu yarıştaki en etkili elemanlar olduğu şüphesiz. Kent için bir seyir terası oluşturan bu yapılar, aynı anda kentin çıplak gözle ya da sayısız medya kanalı ile ‘seyir edilecek’ silüetinin de inşa edilmesini sağlıyorlar. Bu yapılardan ilk anda akla gelenler aşağıda:

1.Paris:Eiffel Kulesi

Fransa’nın en önemli sembolü olan Eiffel Kulesi, 1889 yılında Gustave Eiffel tarafından inşaa edilmiştir. Kule 300 metre yüksekliğinde olup yılda 6 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir.Fransız devrimi'nin 100. yılı kutlamaları kapsamında, daha sonra 'sökülmek' üzere inşaaedilen fransızların 'Demir Bayan'ı  Eiffel Kulesi, günümüzde Paris'in hatta Fransa'nın uluslarararı ortamda en çok tanınan imajını oluşturuyor. 

 

2.New York: Özgürlük Heykeli

1881 yılında inşa edilen anıt, ABD’nin New York şehrinde Özgürlük adasında yer almaktadır.Yüksekliği 93 m’ye ulaşan yapının içinden meşaleye kadar 168 merdivenden çıkılabilmektedir.

3.New York: Empire State Binası

Yapımı 1931 yılında tamamlanan ve 102 kattan oluşan yapı, anten ile beraber 443,2 m’ye ulaşmaktadır. Bugüne kadar yapıyı 117 milyon kişi ziyaret etmiştir.

Proje: Shreve, Lamb & Harmon Associates

3.San Fransisco: Golden Gate Köprüsü

Bina olmasa bile, bir yapı olarak benzer etkiye sahip olan, Golden Gate Köprüsü dünyanın en uzun asma köprüsü. San Fransisco Körfezi'nin girişinde, Golden Gate Boğazı'ndadır. Yüksekliği 227,4 metreyi bulan köprüyü, günlük 100.000 araç kullanmakta ve yılda 10 milyon kişi ziyaret etmektedir.

‘'Yüksek yapılar'' söz konusu olunca, Ankara’nın simgelerinden biri haline gelen Atakule’den bahsetmek gerek. Türkiye’nin en yüksek yapılarından biri olan Atakule, Mimar Ragıp Buluç tarafından tasarlanmış ve 1989 yılında Ankara’nın ilk alışveriş merkezi olarak kullanıma açılmıştır. Halen seyir terasında pek çok ziyaretçinin Ankara’yı izlediği yapı, 125 metre yüksekliğinde olup, döner platformu ile bir ilk olma özelliğini taşır. Tabiki, bu yüksek kulenin yarattığı 'imaj' sayesinde,  parçası olduğu alışveriş merkezi yıkılırken kendisini hayatta tutmayı başardığını hatırlatmak gerek. 

Benzer şekilde, Japonya’nın en yüksek projesi olarak nitelendirilen bu gözlem kulesi, iddialı fiziksel boyutları ile bu rekabette varlık göstermeye çalışıyor. Projenin bir başka iddiası da, fiziksel mekan ile sosyal medya deneyimini bütünleşik hale getirmeyi amaçlaması. Bu adımın, Japonların teknolojik alandaki konumlarını vurgulamak için yapıldığının da altını çizmek gerek. Bu kapsamda proje, özel olarak tasarlanmış uygulamalarla, komşu kapsüllerdeki yolcular arasındaki iletişim kurulurken, augmanted-reality (arttırılmış gerçeklik) olarak bilinen animasyonlarla havadan daha fazla görüntü verilmesi sağlanıyor. Projenin bir başka önemli özelliği ise bekleme sürelerini ortadan kaldırması. Karşılaştırılabilir konumlar sayesinde bir sonraki yolcunun kesin biniş saati görülüyor ve bunu onaylayan sistem geri sayıma geçiyor.

Kullanıcı olarak bakıldığında, oldukça heyecan verici olan projenin şimdilik temel sorunu; bu teknoloji yüklü 32-kapsüllük tasarımın geliştirilmesi için UNStudio’nun hala son bir finansal destek bekliyor olması.

Proje ile ilgili detaylı bilgi için tıklayınız

Nippon Moon Görselleri;

 

 

 

 

 

 

 

Yunanistan’da Hükümetin Tarihi Binaları Satma Planı Protesto Ediliyor

Yunanistan’da Hükümetin Tarihi Binaları Satma Planı Protesto Ediliyor

Üzgünüz, Suriye İçin Biraz Geç Kaldınız!

Üzgünüz, Suriye İçin Biraz Geç Kaldınız!