Categories


Authors

Ali Artun'dan "Emlak Sanat Karması"

Ali Artun'dan "Emlak Sanat Karması"

Screen Shot 2014-01-24 at 11.32.54 1.png

Ali Artun 13 Ocak günü İstanbul’da yaptığı konuşmada günümüz ortamında mimarlığın nasıl gayrimenkul ve sanat piyasası ile iç içe girdiğini örnekleriyle anlattı.

İstanbul Serbest Mimarlar Derneği (İSMD)’nin düzenlediği söyleşideki konuşmasında Artun, İstanbul’da 400.000 dolayında ihtiyaç fazlası “lüks” konut bulunduğunu hatırlattı ve bu konutların emlak piyasasında yerli ve yabancı alıcı ve satıcılar arasında sürekli el değiştirdiğini söyledi.  

Ali Artun, ihtiyaçlar dikkate alınmadan piyasada dolaşıma girecek bir “meta” olarak üretilen bu konutlarını yanı sıra yeni AVM ve otel gibi yapılarda da sanat ürünlerinin ve mimari tasarımın bir “lüks” öğesi olarak kullandığını örnekleriyle anlattı. 

Konuşmasında “çağdaş” ve “modern” karşıtlığı üzerinde duran Artun, bu karşıtlığı İstanbul, Bilbao, New York ve Dubai’de “star” mimarlar tarafından tasarlanan ve inşa edilen ikon yapılardan örneklerle ortaya koydu.  

Ali Artun verdiği örneklerde, mimarların, sanatçıların ve bu arada sanat eleştirmenlerinin, küresel ölçekte ticarileşen piyasa koşullarıyla nasıl bütünleştiklerini eleştirel bir dille anlattı. 

Ali Artun’un konuşmasını internette şu adresten izleyebilirsiniz:

http://www.youtube.com/watch?v=CX7OnOF9qp4

Üzgünüz, Suriye İçin Biraz Geç Kaldınız!

Üzgünüz, Suriye İçin Biraz Geç Kaldınız!

Mimarlığın Kötü Çocukları ve Çin’in Yeni Yüzü

Mimarlığın Kötü Çocukları ve Çin’in Yeni Yüzü