Categories


Authors

Pompidou Merkezi - Bibliothèque Kandinsky

Pompidou Merkezi - Bibliothèque Kandinsky

Béatrice Hatala©Centre Pompidou,1989

Pompidou Merkezi -Bibliothèque Kandinsky ‘'Magiciens de la Terre' Yaz Üniversitesi’den Açık Çağrı

Paris’te Renzo Piano&Richard Rogers tarafından tasarlanan Pompidou Sanat ve Kültür Merkezi Bibliothèque Kandinsky Yaz Üniversitesi’ni kuruyor. 25 yıldır sanat’ın küreselleşmedeki öncülüğüne dikkat çekilen sergi’nin ilk oturumu 14 Temmuz 2014 tarihinde gerçekleşecek. Pompidou sanat merkezinde’ki genç girişimciler tarafından başlatılan sergi/etkinlik ‘'Magiciens de la Terre' -Dünya Sihirbazları aslında ismini 18 Mayıs-14 Ağustos 1989 yılında gerçekleşen bir sergiden alıyor.

Aynı anda Pompidou Merkezi ve Grande Halle de la Villette’de 1989 yılında gerçekleşen ‘'Magiciens de la Terre' adlı sergi; eleştirmenler, müzeler ve bir çok ziyaretçiler için göz alıcı oldu. Çağdaş sanat dünyasında ve sınırları Avrupa ve Kuzey Amerika ile sınırlı küratör Jean-Hubert Martin ve ekibi ,uzun yıllardır görevlerinde başarılı olan her kıtadan sanatçıları davet etmişti. Bu süre içinde her türlü totalitarizm’e ve sömürgeciliğe karşı duran ve yavaş yavaş dünyaya açılan sanatçıları arıyordu. Kültürler arası diyalog için ihtiyaç duyulan bir çok Batılı sanatçılar da bu olaya dahil edilmişti.Şimdiye kadar bu sanatçılar tarafından üretilen ve eşi-benzeri görülmemiş ‘tekil enerji’ olarak da adlandırılan ve büyük yankı bulan bütün bu çalışmalar bir girişime öncülük etmekte ve 'Magiciens de la Terre' (dünya sihirbazları) olarak tanımlanmaktadır.

Küreselleşmenin başında henüz kabul görmeyen ‘'Magiciens de la Terre' bir çok polemiğin doğmasına da sebep olmuştur.Kendisiyle ilgili ilham aynı zamanda hayal kırıklıklarına da yol açan bu etkili olay kendi taklitlerini de yaratarak kendisinden sonraki sergiler üzerinde de etkisini sürdürmeyi başarmış; tarihte bir dönüm noktası haline gelmiştir.

Pompidou merkezi girişimcileri 'Magiciens de la Terre'’nin 25. yıldönümü için bir sergi gerçekleştirerek Uluslararası Genç Araştırmacılar grubuna (doktora öğrencileri,doktora mezunları ve küratörler) sergiye ait kaynaklara özel erişim ve yaz üniversitesinin bir bölümü olarak tarihsel eleştiri yoluyla analiz -inceleme imkanı vermektedir.

2-10 Temmuz 2014 tarihleri arasında 1989 olayını yeniden yorumlayan sergi 'Magiciens de la Terre' Bibliothèque Kandinsky Müze’sinde gerçekleşecektir.Başvurular,yaz üniversitesi’ndeki tartışmalara katkıda bulunmak isteyen tüm lisansüstü, doktora öğrencileri ve küratörlerin katılımına açıktır. 

Başvuru için son tarih:28 Şubat 2014

Katılım koşulları ve detaylı bilgi için lutfen siteyi ziyaret ediniz

http://bibliothequekandinsky.centrepompidou.fr/medias/medias.aspx?INSTANCE=INCIPIO

Galerilerden Sanat Eseri Almak Rafa mı Kalkıyor?

Galerilerden Sanat Eseri Almak Rafa mı Kalkıyor?

Müziği Duyabilmek İçin Orada Olmanız Gerek

Müziği Duyabilmek İçin Orada Olmanız Gerek